UNESCO sleduje vyšetřování vražd novinářů. Zřídilo i databázi

Zahraničí
6. 11. 2018 20:42
Vražda slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky.
Vražda slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky.

Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO) začala soustavně sledovat, jaká opatření byla v jednotlivých zemích přijata s cílem potrestat zločiny spáchané na profesionálních pracovnících médií. Za tím účelem zřídila internetovou databázi nazvanou Observatoř zabitých novinářů, sdělila organizace.

UNESCO se pustilo do nové činnosti s cílem bojovat proti beztrestnosti těchto vražd. Nová databáze má obsahovat informace o aktuálním stavu vyšetřování jednotlivých vražd novinářů a pracovníků v médiích, spáchaných od roku 1993. Údaje jsou založeny na informacích, které dodají jednotlivé země, v nichž byly vraždy spáchány, uvádí UNESCO.

Databáze nyní eviduje 1293 zabitých novinářů od roku 1993. I když databáze obsahuje i případy zabití válečných zpravodajů v terénu, z 90 procent jde o vraždy žurnalistů zabývajících se korupcí, zločinem a politikou.

Osmdesát případů pochází z tohoto roku. Je mezi nimi také únorová vražda investigativního novináře slovenského serveru Aktuality.sk Jána Kuciaka.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Švancara Petr

Další čtení

ilustrační obrázek

Výročí, které změnilo svět: čtvrt století od legalizace prvních stejnopohlavních sňatků

Zahraničí
30. 3. 2026
ilustrační foto

Vražda mezi Čechy v Paraguayi. Nůž i střelba, podezřelý je na útěku

Zahraničí
Aktualizováno: 30. 3. 2026 01:26
Jeruzalém, Izrael

Berlín, Londýn, Řím a Paříž vyzývají Izrael k upuštění od zákona o trestu smrti

Zahraničí
29. 3. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ