USA poslaly do Perského zálivu druhou letadlovou loď

Zahraničí
9. 4. 2012 13:13
Americká letadlová loď (ilustrační foto).
Americká letadlová loď (ilustrační foto).

Americké námořnictvo vyslalo do oblasti Perského zálivu druhou letadlovou loď. Důvodem je rostoucí napětí, které vyvolává Írán pokračováním ve svém kontroverzním jaderném programu.

Velitel americké páté flotily se základnou v Bahrajnu Amy Derrick-Frost upřesnil, že v oblasti jsou nyní dvě jaderné letadlové lodě - Enterprise a Abraham Lincoln. Je to teprve počtvrté za posledních deset let, co mají USA v regionu dvě takováto plavidla současně.

Podle Derricka-Frosta obě lodě poskytnou podporu operacím americké armády v Afghánistánu i akcím proti somálským pirátům nejen ve vodách u Somálska, ale i v Adenském zálivu.

Dalším jejich úkolem bude střežit strategické ropné trasy v Perském zálivu - Írán hrozil jejich zablokováním v odvetě za ekonomické sankce.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

ilustrační foto

Jak zastřelili muže v Minneapolis? Videa se liší od popisu Bílého domu

Zahraničí
25. 1. 2026

Federální agenti zastřelili v Minneapolisu dalšího Američana

Zahraničí
24. 1. 2026

Trump s tučňákem a vlajkou Grónska. AI snímek z Bílého domu vyvolal posměch

Zahraničí
24. 1. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ