Utajované setkání: cílem je uklidnění situace v Sýrii

Zahraničí
17. 1. 2020 12:10
Prezident Sýrie Bašár Asad.
Prezident Sýrie Bašár Asad.

V Berlíně se tento týden konalo utajované setkání zástupců syrské společnosti. Mezi účastníky byl například bývalý syrský velvyslanec v Británii nebo vůdce komunity jezídů. Jak uvedl server BBC, snahou bylo najít řešení neshod mezi etnickými skupinami, jež přispívají k rozkolu v Sýrii, která je od roku 2011 dějištěm války.

Akci podle BBC financovali soukromí dárci a některé evropské vlády a Berlín byl vybrán zčásti proto, že Německo je vnímáno jako neutrální půda. A také proto, že po uprchlické vlně tam žije velká komunita Syřanů.

Na setkání, jež se konalo ve stínu mediálního zájmu a bez politického tlaku, byli kmenoví sunnitští vůdci, z nichž někteří velí vlastním milicím, a stejně tak alávité, blízcí režimu prezidenta Bašára Asada. Zastoupeni byli dále členové nejvýznamnějších křesťanských, kurdských i drúzských klanů.

Někteří z nich sice mají blízko k vládním kruhům, ale plně vládu nepodporují. Z nich většina mohla letět přímo z Damašku. Další sice za Asadovy vlády zažili útlak, avšak nepřipojili se k ozbrojené opozici. Někteří z nich před válkou uprchli a část z nich žije v Německu. BBC je charakterizuje jako tichou většinu, která jednoduše touží po míru. "Tito lidé se považují za zástupce 70 procent syrské společnosti, která není ani na straně ozbrojených skupin, ani režimu a nikoho, kdo v Sýrii bojuje," řekl odborník na otázky Blízkého východu Daniel Gerlach, který se podílel na organizaci setkání.

Ačkoli o přestávkách bylo slyšet smích a přátelský hovor účastníků, mnozí z nich svým příjezdem riskovali životy. Jak Asadova vláda, tak radikální skupiny bojující v Sýrii mohou považovat všechny, kdo vyjednávají se zástupci ostatních skupin, za zrádce. Někteří z účastníků proto cestovali v utajení a všichni nechali své mobilní telefony před dveřmi jednací místnosti. Podle BBC přítomné pojil fakt, že všichni ve válce přišli o přátele, příbuzné nebo členy své komunity.

Patří k nim i vůdce velkého sunnitského kmene z oblasti u irácké hranice šajch Amír Dandal a na otázku, jak dokáže mluvit s nepřítelem, odpověděl: "Všichni o něco přišli, musíme své jizvy překonat. Když ten konflikt bude pokračovat, bude to znamenat další ztráty."

Po bouřlivé debatě byl ve středu večer podepsán dokument, který má zabránit odvetným akcím. Říká se v něm, že by nikdo neměl nést odpovědnost za zločiny spáchané jinými členy své náboženské či etnické skupiny nebo rodiny. Lidé se mají odpovídat za vlastní zločiny a spáchané krutosti. Jejich příbuzní se kvůli tomu nemohou stát terčem odvetných útoků a vyřizování účtů.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/ZUMA/Mikhael Klimentyev

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ