Ve světě uznává stejnopohlavní sňatky 33 zemí, 14 z nich jsou členské země EU

Zahraničí
6. 9. 2023 11:00
Stejnopohlavní sňatky ve světě uznává 33 zemí, 14 z nich jsou členské země EU
Stejnopohlavní sňatky ve světě uznává 33 zemí, 14 z nich jsou členské země EU

Výběr informací o sňatcích osob stejného pohlaví ve světě (celkem 66 firem v Česku žádá premiéra Petra Fialu (ODS) o podporu přijetí zákona o manželství pro všechny):

 

- Sňatky lidí stejného pohlaví na celostátní úrovni nyní umožňuje ve světě 33 zemí, z toho 14 v EU. Od příštího roku se 15. zemí EU, která uznává sňatky stejnopohlavních párů stane Estonsko. V celé Evropě je těchto států 19, většina z nich umožňuje i adopci dětí homosexuálními páry.

- Jako první umožnilo sňatky homosexuálních párů v roce 2001 Nizozemsko. Od té doby uzákonily stejnopohlavní sňatky další evropské země: Belgie, Španělsko, Norsko, Švédsko, Portugalsko, Island, Dánsko, Francie, Británie, Lucembursko, Irsko, Finsko, Německo, Malta, Rakousko, Švýcarsko, Slovinsko, Andorra a jako poslední Estonsko.

- Mimo Evropu sňatky osob stejného pohlaví na celostátní úrovni umožňují Argentina (v roce 2010 jako první latinskoamerická země), Brazílie, Ekvádor, Kanada, Kolumbie, Kostarika, Nový Zéland, Uruguay, USA, Austrálie, Chile a loni v září schválili na Kubě zákon o rodině, který mimo jiné umožňuje homosexuální sňatky včetně adopcí dětí těmito páry.

- První zemí v Asii, která umožňuje sňatky homosexuálů, se v květnu 2019 stal Tchaj-wan. I v jiných zemích mohou homosexuálové uzavírat sňatky, ale jen v některých částech, například asi v polovině států Mexika. Izrael uznává stejnopohlavní sňatky, pokud je dotyční uzavřou v cizině.

- Další země umožňují registrované partnerství osob stejného pohlaví, první z nich se v roce 1989 stalo Dánsko. V současné době umožňují registrované partnerství, ale ne sňatky Bolívie, Černá Hora, Česká republika (od roku 2006), Chorvatsko, Kypr, Řecko, Maďarsko, Itálie, Lotyšsko, Lichtenštejnsko, Monako a San Marino.

- ČR uzákonila registrované partnerství v červenci 2006. Komunita homosexuálů, bisexuálů a transgenderových lidí považuje registrované partnerství za nedostatečné. Parlament začal v listopadu 2018 projednávat novelu, která měla manželství lidem stejného pohlaví umožnit. Letos koncem června dala Sněmovna sňatkům stejnopohlavních párů šanci. Poslanecká novela občanského zákoníku odolala návrhům odpůrců na zamítnutí i vrácení předkladatelům k přepracování, což se obecně chápe jako mírnější způsob zamítnutí. Návrh je ve Sněmovně před druhým čtením, které se uskuteční nejdříve v listopadu. Současně zákonodárci jednají i o protinávrhu na uzákonění manželství jen jako svazku muže a ženy.

- Celkem 66 firem v Česku žádá premiéra Petra Fialu (ODS) o podporu přijetí zákona o manželství pro všechny. Adresovaly mu otevřený dopis s výzvou. Píšou v něm, že nerovné podmínky pro LGBT+ lidi znamenají pro zaměstnavatele náklady a pro společnost miliardové ekonomické ztráty. Pod výzvu se podepsaly vedle telekomunikačních a počítačových společností také kosmetické, potravinářské, přepravní či poradenské firmy, některé banky a pivovary i automobilka Škoda Auto. V listu uvedly, že zaměstnávají dohromady desetitisíce lidí a sdílejí přání leseb, gayů, bi a translidí (LGBT+) žít a pracovat v Česku bez předsudků. Signatáři píšou, že podle analýzy výzkumné organizace Open For Business, která zastřešuje nadnárodní konzultační firmy, kvůli nerovnému postavení přichází česká ekonomika ročně až o 37,6 miliardy korun.

- V řadě zemí zůstává homosexualita trestná, jedná se zejména o státy Afriky a Blízkého východu. V současnosti jsou vztahy mezi osobami stejného pohlaví kriminalizovány podle Mezinárodního sdružení leseb, gayů, bisexuálů, transgenderových osob a intersexuálů (ILGA) v 62 ze 193 členských států OSN. Zákony proti homosexualitě nejsou zavedeny v Iráku a Egyptě, ale příslušníci LGBT komunity jsou zde stíháni podle jiných zákonů.

- V roce 2006 uzákonila stejnopohlavní sňatky jako první a dosud jediná země Afriky Jihoafrická republika (JAR). V Africe je homosexualita stále trestná ve více než polovině zemí.

Autor: ČTK Foto: ČTK , depositphotos

Další čtení

ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025
Už je rozhodnuto... (ilustrační foto)

Proč si papež vybral jméno Lev? Ke komu se asi přihlásí, hádají církevní historici

Zahraničí
9. 5. 2025
Robert Fico po příletu do Moskvy

Slovensko se bouří. Fica chtějí za návštěvu Moskvy obvinit z vlastizrady

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ