VIDEO: Uprchlíci jsou v Bosně a Hercegovině drženi v klecích

Zahraničí
25. 4. 2019 05:55
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Dvě rodiny iráckých uprchlíků byly na hranici Bosny a Hercegoviny zadrženy a zavřeny v kleci. Mezi lidmi bylo i teprve tříleté dítě, tvrdí proimigrační charitativní skupina Are You Syrious (AYS). Ta získala od jednoho ze zadržených záběry, které následně zveřejnila. Bosenská policie se ale brání, že k nehumánnímu chování nedošlo. Zprávu přinesl server The Independent.

Rodiny ležící v malých uzavřených klecích. Jedná se o uprchlíky, kteří byli na cestě z Černé Hory zadrženi na hranici s Bosnou a Hercegovinou v zadržovacích celách v Klobuku. Tam procházejí kontrolou, zda vstupují do země (ne)legálně, případně čekají na deportaci.

Irácká skupina, jež je zachycena na videu, byla zadržena v pondělí. Lidé se na nahrávce krčí v malých klecích. "Podle zpráv tam mezi zadrženými bylo sedm dospělých a pět dětí," řekl mluvčí organizace AYS.

Hraniční kontrola se ohrazuje proti nařknutí z týrání uprchlíků. Buňky z drátěného pletiva jsou prý zateplené a klimatizované. Navíc nebyly zamčené, takže lidé se prý mohli svévolně pohybovat. "Hraniční policie odmítá, že by došlo k nelidskému zacházení s migranty v hraničním středisku Klobuk," uvedla policie v oficiálním stanovisku a dodala, že v zařízení byli uprchlíci zhruba dvě hodiny předtím, než je policie vzala do vazby.

Nicméně AYS tvrdí opak. Rodiny prý zůstaly v klecích přes noc. "Je tohle standardní a kolektivní rozhodnutí takhle zacházet s momentálně tou nejzranitelnější skupinou na planetě - uprchlíky? Bude konečně někdo zpochybňovat a odsuzovat tyto metody a porušování lidských práv?" ptá se AYS ve svém prohlášení.

Klíčová stanice

Pro uprchlíky se stala Bosna a Hercegovina novou klíčovou stanicí na cestě do Evropy poté, co země Evropské unie (Chorvatsko, Maďarsko) zavřely své hranice. Hraniční přechod v Klobuku na jihu země je často kritizován kvůli chování místní policie vůči imigrantům.

"Dvě malá města, Biháč a Velika Kladuša, se staly útočištěm pro tisíce lidí prchajících před konfliktem a chudobou," napsala minulý měsíc ve své zprávě organizace Amnesty International. Dodala, že v roce 2018 vstoupilo do Bosny a Hercegoviny na 24 tisíc imigrantů, kteří byli drženi v ubytovacích centrech, jež finančně zaštítila EU.

Podle Amnesty International ale nejsou podmínky v centrech dostačující. Panuje tam špatná hygiena, je tam nedostatek horké vody a minimální lékařská péče.

Autor: -aka- Foto: , ČTK/AP/Charlie Riedel

Další čtení

Paříž otevírá tři plovárny na Seině, ve které přes sto let platil zákaz koupání

Zahraničí
5. 7. 2025

Nejméně 24 lidí přišlo o život při bleskových povodních v Texasu

Zahraničí
5. 7. 2025

Americký prezident Donald Trump podepsal zákon o daních a výdajích

Zahraničí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ