Vraždící americký voják pochází z nechvalně proslulé základny

Zahraničí
12. 3. 2012 14:56
Vraždící americký voják je "produktem" nechvalně známé základny (ilustrační foto).
Vraždící americký voják je "produktem" nechvalně známé základny (ilustrační foto).

Americký voják, který je podezřelý z nedělního povraždění 16 afghánských civilistů, pochází údajně z jednoho z největších amerických vojenských zařízení - základny Lewis-McChord ve státě Washington. Patří k nejkontroverznějším institucím svého druhu a v poslední době nechvalně proslula sérií různých násilností.

Základna Lewis-McChord, jež je domovem asi stotisícového vojenského a civilního personálu, se dostala do novinových titulků již v roce 2010 v souvislosti se čtveřicí amerických vojáků, kteří byli usvědčeni z bezdůvodného zabití tří afghánských civilistů při hlídkách v provincii Kandahár.

Velitel jednotky Calvin Gibbs, který prý své podřízené k násilnostem vybízel, si údajně schovával odřezané části těl usmrcených Afghánců jako trofeje. Loni v listopadu byl odsouzen na doživotí s možností podmínečného propuštění po osmi a půl letech.

Při masakru zahynulo 16 afghánských civilistů.Po první ze tří vražd otec jednoho z vojáků volal na základnu Lewis-McChord, případ oznámil a varoval, že se chystá další zabíjení. Štábní poddůstojník, který hovor přijal, však záležitost nikomu nenahlásil s tím, že nemá pravomoc zahájit vyšetřování ve válečné zóně. Když byli podezřelí o měsíc později zatčeni, byli po smrti další dva civilisté.

Také nedělní masakr se odehrál v provincii Kandahár. Agentura AP s odvoláním na nejmenovaného amerického představitele uvedla, že za něj je odpovědný řadový voják ze základny Lewis-McChord, který měl podporovat buď takzvané zelené barety, patřící mezi nejlepší americké speciální vojenské jednotky, nebo elitní oddíly amerického námořnictva SEAL v jejich operacích zajišťujících stabilitu afghánských vesnic.

"Je to další rána pro tuto komunitu. Toto rozhodně nepotřebujeme," komentoval v neděli zprávy o masakru Jared Richardson před holičstvím nedaleko zařízení Lewis-McChord, které armádní list Stars and Stripes označil v roce 2010 za "nejproblematičtější vojenskou základnu" roku.

Letos si světová média základny Lewis-McChord všimla hned 1. ledna, kdy 24letý veterán irácké války Benjamin Colton Barnes zastřelil strážkyni amerického národního parku Mount Rainier a matku dvou malých dětí, když se spolu s kolegou pokusila zastavit jeho vozidlo. Den předtím si Coltonova střelba v obci Skyway severně od Seattlu vyžádala čtyři zraněné. Voják nakonec v parku podlehl mrazu a vyčerpání.Američtí vojáci střeží místo, u něhož doško k masakru.

Základna Lewis-McChord je také každoročně svědkem série sebevražd vojáků, kteří se vrátili z válek v zahraničí. Loni jich bylo napočítáno 12, nejvíc v celé historii tohoto zařízení.

Základna Lewis-McChord se rychle rozrostla od teroristických útoků na New York a Washington z 11. září 2001. Představitelé základny se brání, že jakékoli zařízení takovýchto rozměrů s sebou nese problémy. Podle nich byla pověst základny poškozena "malým počtem velmi nápadných, ale ojedinělých incidentů".

Další čtení

Vladimir Putin

Stále výsměch. Moskva chce mír, ale nevzdá se cílů války, řekl Putin Trumpovi

Zahraničí
3. 7. 2025
ilustrační foto

Ukrajinské rakety zabily ruského generála, oblíbence Putina. Povýšil ho

Zahraničí
3. 7. 2025
Amelia Earhartová a Fred Noonan, pilotka, navigátor

Američané znovu hledají letadlo Amelie Earhartové. Vyřeší záhadu?

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ