Výbor OSN odsoudil porušování lidských práv v Íránu, Barmě a KLDR

Zahraničí
22. 11. 2011 06:35
Írán za porušování lidských práv odsoudil rekordní počet zemí.
Írán za porušování lidských práv odsoudil rekordní počet zemí.

Právní výbor Valného shromáždění OSN v úterý odhlasoval rezoluce odsuzující porušování lidských práv v Íránu, Severní Koreji a Barmě. OSN hlasuje na toto téma každoročně a podle agentury AFP se letos ve srovnání s minulými lety například proti Íránu vyslovil rekordní počet zemí.

Rezoluce o Íránu prošla 86 hlasy, což je o šest víc než loni. Proti bylo 32 států, zatímco loni jich bylo 44. V případě KLDR se pro rezoluci vyslovilo 112 hlasujících, proti jich bylo jen 16 a 55 se zdrželo.

Navrhovatelem textu, v němž se odsuzuje "mučení, bičování a usekávání končetin" v Íránu, byla Kanada. V rezoluci se kritizuje přibývající počet vykonaných trestů smrti, zejména v případě nezletilých osob. Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí rezoluci označil za nešťastnou.

V úterý přišla z Íránu zpráva o situaci, v níž se nachází jeden z představitelů opozice Mahdí Karrúbí. Tento někdejší třiasedmdesátiletý kandidát na prezidenta je od února v domácím vězení v takových podmínkách, že si nemůže ani vyvětrat. Z nedostatku vzduchu prý trpí dýchacími potížemi. Sdělila to jeho žena Fáteme, která byla původně zavřená spolu s manželem, ale kvůli zdravotním komplikacím ji úřady nechaly z domu odejít. V září v dopise zaslaném šéfovi justice Sádekovi Larídžánímu napsala, že je zdraví jejího muže ohroženo, protože mu nejsou zaručena základní práva.

Karrúbí byl do domácího vězení uvržen, protože nabádal opozici, aby se znovu vydala do ulic po vzoru opozice v arabských zemích. Lidé pak skutečně protestovali, ale Karrúbí se na veřejnosti neobjevil, protože už byl internován.

Nedávno prý byl převezen z rodinného domu do jiné budovy, protože kvůli přísným bezpečnostním opatřením kolem jeho domu se museli začít vystěhovávat sousedé. Podle manželky rodina musí za nový příbytek platit vysoké nájemné a vláda ničím nepřispívá.

Rezoluce o Severní Koreji odsuzuje systematické všeobecně rozšířené porušování lidských práv, především mučení a tresty smrti z politických a náboženských důvodů.
Vyslovuje politování také nad tím, že se Pchjongjang nerozhodl řídit doporučeními OSN. Organizace je Pchjongjangu předložila poté, co loni v březnu komunistické vedení země Radě OSN pro lidská práva dovolilo zjistit jejich stav.

Autor: ČTK Foto: Profimedia , ATTA KENARE

Další čtení

ilustrační foto

Německý ministr zemědělství trvá na mase ve školách. Původně byl řezník

Zahraničí
30. 4. 2025
Donald Trump před svými příznivci

Trump je 100 dnů v úřadu. Vychválil se do nebe, brání mír, oživil ekonomiku

Zahraničí
30. 4. 2025

Soud otevřel případ odpírače vojny. Za komunistů odmítl vojenské cvičení

Zahraničí
Aktualizováno: 30. 4. 2025 02:06

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ