Vždyť to dělají všichni! USA brání svůj špehovací program

Zahraničí
1. 7. 2013 11:50
Šéf úřadu Národního ředitele tajných služeb James R. Clapper.
Šéf úřadu Národního ředitele tajných služeb James R. Clapper.

Spojené státy brání svůj výzvědný program před zahraniční kritikou. Podle amerického úřadu Národního ředitele tajných služeb (DNI), který rozvědky zastřešuje, sbírá Washington stejné informace, jako činí kvůli hrozbě terorismu i další státy. USA nyní čelí výtkám, že v rámci kontroverzního programu sledovaly své blízké evropské spojence. Německá vláda na dnešní tiskové konferenci označila aféru za nepřijatelný relikt studené války.

"Jasně jsme oznámili, že Spojené státy shromažďují tajné informace takové povahy, jaké sbírají všechny státy," uvádí nedělní prohlášení DNI. Tento úřad již dříve v neděli oznámil, že na žádosti evropských vlád o vysvětlení odpoví "diplomatickými kanály" a že tedy nebude záležitost komentovat veřejně.

Německý magazín Der Spiegel a britský list The Guardian o víkendu přinesly podrobnosti o tajných amerických operacích, které médiím poskytl bývalý externí zaměstnanec amerických tajných služeb Edward Snowden. Z dokumentů vyplývá, že agenti USA sledovali a odposlouchávali nejen úřady a velvyslanectví ideologicky nepřátelských států, ale i své spojence.

V této skupině jsou mimo jiné Evropská unie jako celek a vybrané unijní státy, Japonsko, Mexiko, Jižní Korea, Indie či Turecko. Američané prý také přes internetový uzel ve Frankfurtu mohou sledovat i komunikaci ve východní Evropě.

Nejnovější informace o americké špionáži vyvolaly v Evropě kritiku. O americké vysvětlení již požádaly Německo, Evropská unie nebo Francie. Mluvčí německé vlády Steffen Seibert označil špionáž, pokud se potvrdí, za neakceptovatelné chování ve stylu studené války.

Kancléřka Angela Merkelová chce prý o záležitosti v dohledné době jednat s americkým prezidentem Barackem Obamou.Naštvaní Němci

"Odposlouchávání přátel je nepřijatelné, to není možné, už nejsme ve studené válce," řekl Seibert. Kancléřka Angela Merkelová chce prý o záležitosti v dohledné době jednat s americkým prezidentem Barackem Obamou. Již v pondělí se má s americkým velvyslancem v Německu sejít zástupce německého ministerstva zahraničí.

Aféra přišla v době, kdy Spojené státy a Evropa vyjednávají o vytvoření zóny volného obchodu. "Vzájemná důvěra je pro dosažení dohody nezbytná," připomněl Seibert.

Šéf opozičních Zelených a kandidát této ekologické strany na post kancléře Jürgen Trittin navrhl, aby Německo poskytlo Snowdenovi azyl. Snowden, prchající před americkou justicí, již několik dní pobývá v tranzitním prostoru na letišti v Moskvě, odkud se prozatím marně snaží dostat podle všeho do Ekvádoru.

"Pro demokraty je bolestné, že někdo, kdo slouží demokracii a kdo odhalil z našeho pohledu obří porušování práv, by měl hledat útočiště u despotů, kteří mají sami problémy se základními právy," řekl Trittin podle portálu cnews. Neupřesnil ale, koho považuje za despoty.

O azyl pro Snowdena se vyslovila i německá postkomunistická strana Levice. Spolková vláda nicméně v uplynulém týdnu podle sueddeutsche.de dala na srozuměnou, že tato otázka není na pořadu dne.

Francouzský prezident François Hollande Spojené státy vyzval, aby okamžitě zastavily údajné odposlouchávání Evropské unie. "Nemůžeme akceptovat takový způsob chování," prohlásil Hollande. "Žádáme, aby to okamžitě přestalo," dodal a požádal Washington o okamžité vysvětlení.

Další čtení

ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025
Už je rozhodnuto... (ilustrační foto)

Proč si papež vybral jméno Lev? Ke komu se asi přihlásí, hádají církevní historici

Zahraničí
9. 5. 2025
Robert Fico po příletu do Moskvy

Slovensko se bouří. Fica chtějí za návštěvu Moskvy obvinit z vlastizrady

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ