Mezinárodní teroristická síť al-Kajda chystala proti londýnskému letišti Heathrow atentát, který měl být stejný jako útoky unesenými letadly proti cílům ve Spojených státech z 11. září 2001. Její zatčený představitel také tvrdil, že umístila v Evropě jadernou bombu. Vyplývá to z tajných dokumentů Pentagonu, které získal server WikiLeaks a zveřejnil německý časopis Der Spiegel a další evropské a americké listy.
Údajně třetí nejvýznamnější muž al-Kajdy a "mozek" atentátů v roce 2001 Chalíd Šajch Muhammad, který je nyní v americkém vězení, vytvořil v roce 2002 dvě buňky, jejichž úkolem bylo připravit stejný útok v Británii. Plánovalo se, že sebevražední islamisté unesou letadlo krátce po jeho vzletu z Londýna a zřítí se s ním na některý z terminálu letiště Heathrow.
Pákistánec Chalíd Šajch Muhammad podle dokumentů řekl vyšetřovatelům americké Ústřední zpravodajské služby (CIA), že plán útoku v Británii několikrát projednávalo nejvyšší vedení al-Kajdy. Někteří jeho členové podle něj navrhovali nasadit členy al-Kajdy mezi pozemní zaměstnance londýnského letiště, které patří k nejvýznamnějším v Evropě i na světě.
Podle jiného dokumentu, který si vybral ke zveřejnění britský deník Daily Telegraph, Chalíd Šajch Muhammad tvrdil vyšetřovatelům, že al-Kajda ukryla v Evropě jadernou bombu, kterou byla připravena použít, pokud by byl dopaden či zabit šéf al-Kajdy Usama bin Ládin.
Chalíd Šajch Muhammad byl zatčen v Pákistánu v roce 2003 a je držen na americké základně na Guantánamu, kde pobývá s dalšími asi 171 zahraničními vězni podezřelými z terorismu. Der Spiegel poznamenal, že výpovědi vězňů z Guantánama musejí být brány s rezervou, protože mohly být výsledkem mučení. Pákistánec byl prý v prvním měsíci po zatčení ponořován pod vodu, aby se u něj vyvolal pocit tonutí s cílem vyvolat u něj strach a sdílnost.
Z tajných dokumentů Pentagonu zveřejněných v evropských a amerických médiích také vyplynulo, že Američané na Guantánamu skutečně zavřeli stovky osob, které byly nevinné nebo představovaly jen malé nebezpečí. Podle listu Le Monde se zde ocitlo i mnoho nezletilých Afghánců, kteří přitom neměli nic společného s radikálním hnutím Taliban.
Americká vláda podle AFP vyjádřila lítost nad podle ní "nešťastným" zveřejněním těchto dokumentů. Ujistila, že se v rámci boje proti mezinárodnímu terorismu snažila dělat vše co nejlépe.