Západní Afrika: sbírka má předejít válce o vodu
21.05.2008 18:08
Státy v povodí Nigeru se na začátku května dohodly, jak zachránit vysychající a zanášející se řeku, třetí největší na kontinentu. Nikoli o tom, kdo to zaplatí. Projekt přehrad, říční navigace a rybářských sádek má v příštích dvaceti letech stát osm miliard dolarů (asi 130 miliard korun).
Záměrem je zachránit obyvatelstvo a přírodu v povodí kolem Nigeru.
Devět zemí se složilo na pětinu z uvedených osmi miliard dolarů a doufá, že zbytek dodají sponzoři, kteří se sejdou v červnu.
Klimatické změny a zásahy civilizace (rozvoj průmyslu, zavlažovací projety...) snížily od roku 1980 průtok třetí nejdelší řeky Afriky o 55 procent. Rybolov skomírá a řeka přestává být splavná.
Na většině míst řeky je mělčina, stěžují si už řadu let rybáři.
Bez koordinované investice může tok, v jehož povodí žije 110 milionů lidí, vyschnout úplně, tvrdí „expert na vodu" ze Světové banky David Seitimibowei.
Vzhledem vysoké porodnosti by počet obyvatel v oblasti mohl roku 2025 dosáhnout dvojnásobku současného stavu, tedy zhruba 220 milionů.
Povodí Nigeru patří k rizikovým oblastem, v nichž by v budoucnu mohly propuknout války, konflikty o vodu.
K hlavním úkolům projektu je tudíž snaha vyřešit otázku, jak vodu v Nigeru rozdělit a předejít očekávaným bojům o ni.
Devět zainteresovaných zemí (viz mapka) vytvořilo specializovaný Úřad pro povodí Nigeru (ABN), který má hledat možnosti, jak řeku zachránit a řídit a koordinovat příslušné projekty.
Zatím se hovoří o přibližně dvacetiletém plán. Výdaje na realizaci jeho první části, v letech 2008 až 2012, by měly činit kolem 2,5 miliardy dolarů.
Foto: Profimedia a archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.