Zavražděná maltská novinářka měla hodně nepřátel

Zahraničí
18. 10. 2017 20:34
Zavražděná maltská novinářka Daphne Caruanová Galiziová.
Zavražděná maltská novinářka Daphne Caruanová Galiziová.

Zavražděná maltská novinářka Daphne Caruanová Galiziová byla mým "největším nepřítelem", přiznal maltský premiér Joseph Muscat v rozhovoru, který otiskl italský deník La Repubblica. Zároveň ale prohlásil, že její vrahy najde a postaví je před soud. V jiném rozhovoru pro list La Stampa Muscat připomněl, že novinářka měla mnoho nepřátel, šéfa opozice například nedávno obvinila mimo jiné z praní špinavých peněz.

Syn novinářky v úterý ze spoluúčasti na zločinu nepřímo obvinil Muscatovu vládu. Třiapadesátiletá žurnalistka na jaře několik blízkých premiéra Muscata, zejména jeho choť Michelle, obvinila z toho, že si otevřeli účet v Panamě, kam putovaly mimo jiné úplatky z Ázerbájdžánu. Premiér byl nucen vyhlásit předčasné volby, které v červnu, kdy Malta předsedala Evropské unii, s přehledem vyhrál.

"Je nemyslitelné, aby někdo v zemi, jako je Malta, zahynul kvůli své práci, v případě Caruanové Galiziové kvůli tomu, co psala," zdůraznil premiér v rozhovoru pro italský list La Repubblica. "Byla pravděpodobně mým největším nepřítelem, útočila na mě od té doby, co jsem stál v čele opozice. Ale to byla její práce," řekl dále Muscat. Připomněl, že o asistenci při vyšetřování požádal americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a přizval nizozemské soudní experty.

Muscat dále uvedl, že novinářka na svém blogu minulý měsíc informovala, že jí vyhrožují "lidé z opozice".

Šéf opozice Adrian Delia premiéra v úterý vyzval, aby odstoupil, když nedokázal zavražděné zaručit bezpečnost. Muscat mu v televizi kontroval, že nemůže chránit toho, kdo o to nestojí.

Podle zdrojů z maltské policie výbušninou, která po explozi novinářčin vůz odmrštila ze silnice daleko do pole, byl semtex.

Autor: ČTK , AFPFoto: ČTK/AP , AP

Další čtení

Více než polovina českých europoslanců podpořila nedůvěru šéfce Evropské komise

Zahraničí
10. 7. 2025

Ukrajina má všechny signály o obnovení pomoci USA, řekl Zelenskyj

Zahraničí
10. 7. 2025

Útok na loď Greenpeace v roce 1985 přivedl hnutí řadu nových stoupenců

Zahraničí
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ