Hrát hry a dívat se na televizi v rozměru 3D by neměly děti mladší šesti let. Shodují se na tom výrobci těchto technologií, podle kterých mohou jejich výrobky poškodit zdravý vývoj dítěte. Důkazy ovšem zatím chybějí, podle odborníků tak společnosti chtějí předejít možným sporům, píše například server Wall Street Journal.
V příštích týdnech na světový trh vstoupí další novinky umožňující používat 3D technologii doma, navíc bez brýlí. Výrobci jako Nintendo, Sony či Toshiba se ale shodují na tom, že nová technologie by mohla negativně ovlivnit vývoj očí u malých dětí. "Domníváme se, že dětské tělo je velmi citlivé a jeho vývoj lze lehce ovlivnit," vysvětluje mluvčí firmy Sony na serveru Wall Street Journal.
Anketa:
Myslíte si, že by 3D technologie mohla mít negatovní vliv na zdraví dětí?
Přesto podle mluvčího neexistuje žádný důkaz prokazující škodlivý účinek 3D technologie. "Tato vymoženost, ať už se používá s brýlemi či bez nich, pracuje se skládáním obrazů, které vidí oči, v mozku. Není zde žádný důvod domnívat se, že by vývoj očí byl pak odlišný," tvrdí oftalmolog Steven E. Rosenberg z New York Eye and Ear Infirmary.
Podle pediatričky Kristiny Tarczy-Hornochové je riziko možné u dětí mladších tří let. "Pokud takto malé děti tráví většinu času sledováním a hraním 3D her, může se negativně ovlivnit jejich vnímání normálního světa," varuje Hornochová. Podle odborníků však varování znamená jediné - společnosti se dopředu brání a připravují na případné soudní spory, které by mohly vzniknout.