Hypochondrie mezi Američany může mařit vývoj nových léků. Vyplývá to z nové kanadské studie, která zjistila, že v USA znepokojivě sílí placebo efekt. Jde o nevysvětlitelný vědecký fenomén, který se nejspíš nikde jinde na světě v takové podobě nevyskytuje.
Problém spočívá v tom, že u uživatelů mizí rozdíl mezi tím, když dostanou nový lék proti bolesti nebo když jim je podáno pouhé placebo. Je to neutrální látka, o které je ovšem pacient přesvědčen, že je to lék. Pro farmaceutické firmy, jež testují nové preparáty, je proto stále těžší zjistit, zda daný lék skutečně funguje.
Analýza celkem 84 amerických testů nových léků ukázala, že se v letech 1996 až 2013 zmenšil rozdíl mezi analgetiky a placebem z 27 procent na devět procent. Nikde jinde podobný trend zaznamenán nebyl.
Vedoucí studie Jeffrey Mogil McGillovy univerzity v kanadském Montrealu uvedl, že šokující nebylo zjištění, že sílí reakce na placebo, ale skutečnost, že se tak děje jen v Americe.
Jedním z vysvětlení může být to, že je americká kultura až příliš uvyklá na medikamenty. Zhruba každý dvacátý Američan trpí hypochondrií, a i pro drobné zdravotní potíže používá léky.
Američané jsou hypochondři, maří tak testy nových léků
Zdraví
17. 10. 2015 08:35Zhruba každý dvacátý Američan trpí hypochondrií, proto jsou v USA testy nových léků obtížné (ilustrační foto).
Autor: ČTK Foto: ČTK