Barvy léčí. <span>Bolest, závislosti i psychózy</span>

Zdraví
22. 7. 2010 12:14
Vyjádřit mindrák a trápení, to pomáhá.
Vyjádřit mindrák a trápení, to pomáhá.

Vyjádřit mindrák a trápení, to pomáhá.Zkoušeli jste už někdy malovat, abyste zapomněli na bolest? Pak jste si nevědomky na vlastní kůži otestovali arteterapii. Ještě donedávna opomíjený směr, který je dnes uznávanou metodou a pomocníkem při léčbě bolestí, závislostí i psychóz.

"Arteterapie je dobrá pomocnice psychoterapie, přes obrázky se lze rychle a elegantně dostat k problémům," říká Miroslav Huptych, který je arteterapeutem a také výtvarníkem. Deset let pracoval na lůžkové části Krizového centra a na Lince důvěry v Regionálním institutu ambulantních psycho-sociálních služeb (RIAPS) a později i v terapeutické komunitě Magdaléna pro léčbu drogově závislých v Mníšku pod Brdy.

"V komunitě byla arteterapie jedna z metod, kterou jsme využívali k léčbě. Díky obrázkům jsme se dostávali mnohem rychleji k osobním tématům a problémům, které klienti měli zasunuté a jejichž příčiny se daly nacházet ve výchově a dětských zážitcích," popisuje Miroslav Huptych.

Nejtěžší téma je střídmost

Malování pomáhá závislým i psychotikům. Tiší i bolest.Ten se snažil přimět k malování často velmi mladé lidi, kteří byli pět a více let závislí na heroinu a stejnou dobu strávili i na ulici. "Měli za sebou drsný život, a proto ze začátku používali velmi syté barvy a výrazné barevné kombinace (červenou a černou)."

Arteterapeut jim zadával tarotová témata. "V těch symbolech tarotových karet jsou velmi podstatné věci ze života - láska, spravedlnost, štěstí... Když přišli do komunity, tak první karty, které malovali, byly ďábel, smrt, viselec a síla." Až postupně objevovali i další. A nejtěžší téma? "Zobrazit kartu střídmosti. Na droze nemůžete být střídmí, bojujete totiž o přežití do další dávky, o peníze na ni, ostatní přes vás dupou..." Proto jim vysvětloval: "Takhle barevně to není střídmé, zkuste jemnější pastelové barvy... Chtěl jsem, aby na téma nahlíželi jinak a postupně docházeli k hlubšímu sebepoznání."

Další metodou jsou koláže. O koláži mluví pražská klinická psycholožka Marie Lhotová jako o jedné ze základních technik arteterapie, jež dokáže rozptýlit klientovy počáteční obavy nebo mindráky z výtvarného vyjádření. 

Ataka, neklid, napětí

Arteterapeuti na psychiatrických klinikách ve svých ateliérech pomáhají i při léčbě psychóz. "Samo o sobě by léčení arteterapií u těžkých psychóz nefungovalo, musí jít ruku v ruce s farmakoterapií," upřesňuje Huptych. Z obrázků se však také většinou pozná, v jakém stavu je pacient. "Když se blíží psychotická ataka, napětí, neklid, je to z obrázku znát. Například se začnou ‚rozjíždět‘ tvary nebo se změní barevnost," přibližuje psycholožka diagnostickou funkci arteterapie.

Přemalujte bolest

Arteterapie se zrodila v oboru psychiatrie, kde se zařazuje jako součást léčby psychických poruch, ale postupně se uplatňuje i v rámci dalších lékařských oborů.

Více o arteterapii se dočtete na stránkách časopisu Instinkt.

Foto: www.profimedia.cz

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ