Lidé, kteří při sledování televize luští křížovku, přečtou tlustý román či vyřídí e-maily, odolávají prý lépe stresu. Podle čínských vědců navíc trénují svou schopnost soustředit se na několik věcí najednou. Nic ale není zadarmo a sami autoři studie upozorňují, že se tím lidé připravují o dobrou paměť a možnost učit se novým věcem.
Pokud váš životní rytmus připomíná denní program superhrdiny, může se vám rada z univerzity v Hongkongu hodit. Podle tamních odborníků totiž používání několika médií najednou, posiluje schopnost plnit v jednu chvíli více úkolů a učí organismus lépe odolávat stresovým situacím.
Výzkumu, jehož závěry byly zveřejněny v odborném časopise Psychonomic Bulletin & Review, se zúčastnilo přes šedesát dobrovolníků. Právě počet lidí a fakt, že sami účastníci experimentu vyplňovali dotazník mapující jejich každodenní návyky, jsou slabinou projektu. Na základě těchto odpovědí a následného testování jejich schopností totiž vědci hodnotili, jak se plnění více úkolů v jednu chvíli promítá do jejich života.
Podle výsledků se ukázalo se, že ti, kteří jsou zvyklí dělat více činností najednou, dosahovali dobrých výsledků v práci pod tlakem a v rušivém prostředí. Naopak jejich paměť byla nejhorší ze všech testovaných. "Nyní se chceme zaměřit na to, abychom potvrdili, zda se skutečně jedná o efekt roztříštěné pozornosti, nebo o pouhou náhodu," uvádí autoři na serveru BBC.