Omezte prodej výrobků s cukrem stejně jako alkohol nebo tabák, navrhují dietologové z Kalifornské univerzity v aktuálním čísle časopisu Nature. Jejich nápad vyvolal ve světových médiích rozsáhlé diskuse a nahnal strach mnoha prodejcům a milovníkům sladkých limonád. Je opravdu třeba, aby se cukr zařadil na seznam "zakázaných" látek?
Každým rokem zemře na světě kvůli vysoké spotřebě cukru kolem 35 milionů lidí, varují vědci z Kalifornské univerzity, podle kterých se nadměrná konzumace nápojů a potravin s přidanými sacharidy podepisuje na zvýšeném výskytu rakoviny, kardiovaskulárních nemocí a diabetu.
Podle jejich zkušeností je cukr návyková látka, která podporuje produkci hormonu ghrelin vyvolávajícího pocit hladu. Nadměrné množství cukru v krvi dokáže zvednou tlak či způsobit inzulinovou rezistenci, která vede až ke vzniku cukrovky. "Léčba těchto chorob poté stojí společnost více peněz než následky kouření a alkoholu," tvrdí vědci v komentáři.
Cukr ze škol
Z těchto důvodů navrhli, aby byly nápoje a potraviny s přidaným cukrem daněny vyšší sazbou, byl omezen jejich prodej ve školách a automatech, zaveden zákaz jejich prodeje v určitých hodinách či přísná regulace rychlých občerstvení a potravin se sladkostmi. Návrhy na vyšší zdanění nebo omezení prodeje sladkostí ve školách přitom zaznívají i odjinud.
Přestože jde spíše o glosu než o systematickou studii, poznámka amerických vědců ihned po zveřejnění vyvolala bouřlivé reakce a diskuse napříč médii v Evropě i Spojených státech. Podle serveru NHS je to ukazatel toho, že chybí nejen konkrétní důkazy o tom, zda by "cukrový zákaz" změnil výskyt některých chorob, ale také společenská podpora tohoto nápadu.
Co je větší zlo? Sůl, nebo cukr?
"Je nutné si uvědomit, že vědci vycházeli z amerického způsobu života, kdy jeden člověk denně spotřebuje kolem 600 kalorií cukru. Zejména v evropských zemích je přitom tato spotřeba mnohokrát nižší," píší odborníci na serveru NHS.
Přesto se může nová kalifornská "poznámka" stát užitečnou pro práci dietologů a expertů na zdravý životní styl. Vědci totiž výraznou formou upozornili na rizika spojená s přemírou cukru a vyslali do světa další signál, že sladkost může být zdraví nebezpečnější než sůl či tuky.