Ve Spojených státech se uvažuje, že u pracovníků letecké a dopravní kontroly budou zavedena povinná "zdřímnutí" během směny. Podle studie společnosti NASA totiž šestadvacetiminutový spánek dokáže zvýšit pozornost a zlepšit výkonnost. Není půl hodina málo? Podle některých odborníků je to naopak až moc.
Jen během letošního března usnulo ve Spojených státech během směny nejméně pět kontrolorů leteckého provozu. Všichni ztratili svá místa. Federální letecká asociace však s vidinou katastrof, které mohly vzniknout, hodlá zavést povinný půlhodinový odpočinek přímo na pracovišti. Odkazuje přitom na patnáct let starou studii výzkumného centra NASA, která tvrdí, že 26 minut spánku přes den dokáže zvýšit výkonnost o 34 procent a pozornost o více než polovinu.
Dlouhý "šlofík" také pomáhá: |
2. Nespěte déle než 45 minut. 3. Hodinový spánek dokáže zvýšit pozornost pro příštích deset hodin.
Z knihy Jennifer Ackermanové A Day in the Life of Your Body |
Osobně prý doporučuje zkombinovat dvacetiminutový "šlofík" s hrníčkem kávy. Kofein začne působit během odpočinku a pomůže při probuzení. Horne však zdůrazňuje, že to není řešení pro lidi, kteří probděli celou noc. "Funguje to jenom u těch, kterým se spalo špatně, ale měli možnost si alespoň trochu odpočinout," tvrdí.
Odborníci se navíc nemohou shodnout ani na tom, kdy je ideální doba pro denní odpočinek. Jisté ale je, že pokud člověk usne moc pozdě, bude mít problémy s usnutím v noci. Z obecných rad tak vyplývá, že dvacetiminutovým spánkem mezi jednou a třetí hodinou odpolední nemůžete nic zkazit.