Co se v dětství naučíš... Pitný režim si má osvojit i dítě

29. 7. 2010 08:46
Špatný pitný režim dítěte, problémy v dospělosti.
Špatný pitný režim dítěte, problémy v dospělosti.

Pokud se dítě nenaučí dodržovat pitný režim, má s tím problém i v dospělosti. A pak může nastat řada zdravotních obtíží, upozorňuje odbornice na výživu Věra Stejskalová.

Nejlepší pro dítě podle ní je pitná voda zchlazená na osm až deset stupňů Celsia, s mírně nahořklou či nakyslou chutí. Dítěti je třeba vodu nabízet, aby pilo celý den po menších dávkách.

"Množství tekutin závisí na věku dítěte, jeho aktivitě i teplotě ovzduší. Když se dítě v horku zpotí, mělo by dostat vedle vody také minerálku, aby si tělo doplnilo minerály," upozornila.

Rodiče by podle Stejskalové neměli zakazovat dítěti pít při jídle nebo před spaním. Má dostat napít, když má žízeň, a měl by to být nápoj, který mu chutná. Proto je lépe neučit ho na sladké, aby pak sladké nevyžadovalo.

Zavlaží i polévka

Dítě by nemělo pít nápoje s kofeinem ani alkohol. Mléko se do pitného režimu nepočítá, řadí se pro obsah výživných látek k potravinám. Pitný režim lze doplnit ovocem, vhodný je meloun, a také zeleninou a polévkami.

Hygienička Jana Foltinová upozornila, že když dítě nemá dostatek tekutin, je nesoustředěné, nepozorné, může mít problémy ve škole a špatně se učit. Má sklon k vysokému tlaku, ledvinovým kaménkům či zácpě. Signálem nedostatku tekutin je sucho v ústech či tmavá moč. "Žízeň znamená pro tělo stres. Nestačí pít jen při pocitu žízně, ale pravidelně a vědomě, to by rodiče měli dítě naučit," řekla.

Podle průzkumu na portálu http://www.rodina.cz/ pije 26,4 procenta dětí minerálku, 24,2 procenta vodu a 23,4 procenta slazený nápoj. Dítěti dává do školy pití 78,9 procenta rodičů.

Vzkaz maminkám

"Zásadní vzkaz maminkám je, naučte děti pít vědomě, pravidelně, aby se to pro ně stalo normální součástí života, jako je naučíte čistit si zuby a jíst příborem," vzkázala matkám Foltinová.

Doporučila rodičům, aby při výběru vody vždy četli etikety, aby věděli, jaké minerální látky obsahují. Děti by měly dostat vodu z podzemních zdrojů, tedy pramenitou, minerální, případně kojeneckou. Vhodnější je voda neperlivá, dětský zažívací trakt může kysličník uhličitý dráždit.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ