Dívky dospívají ve stále ranějším věku. Nová studie, zveřejněná v časopise Pediatrics, ukazuje, že za posledních 30 let se věková hranice počátku dospívání výrazně snížila, a to (nikoliv výjimečně) až na sedmý rok života. Nese to mnohá rizika.
Do studie zahrnuli autoři údaje o 1239 dívkách od 6 do 8 let z východního Harlemu v New Yorku, z Cincinnati a ze San Francisca v Kalifornii. Data získali od dvou národních zdravotnických institutů, kde se již dříve dívky podrobily fyzickým testům a interview.
Vědci pod vedením Franka Bira, šéfa oddělení dospívajících v nemocnici v Cincinnati, použili zavedenou metodu pro určování stádia puberty včetně pětibodové škály vývoje prsů. Zjistili, že se dívkám - zejména bílým - ňadra začínají vyvíjet dříve, než před třiceti lety, a to často už v sedmi či osmi letech. Obéznější dívky jsou ve vývoji ještě o krok napřed než hubené vrstevnice.
Rakovina prsu a deprese
Frank Biro v komentáři ke studii pro Medical News Today upozorňuje, že výzkum zatím není reprezentativní a že v něm bude s kolegy pokračovat. Nicméně jde o reálný trend a může mít vážné důsledky pro zdraví jedinců i celé společnosti.
Podle některých výzkumů také dřívější puberta negativně souvisí s dřívějším výskytem rakoviny prsu v dospělosti.
A nejen to. Dřívější dospívání může přinést řadu psychických problémů a vyvolává rizikové chování. Tyto dívky vypadají starší, než ve skutečnosti jsou, takže od nich mnohdy může okolí očekávat dospělejší chování - což může narušit jejich normální mentální vývoj a vést k depresím. Nebezpečné je dřívější zrání také z hlediska dřívějšího zahájení pohlavního života.