Psychiatrická péče o děti není dostatečná, varuje ombudsman

28. 8. 2013 12:45
Děti jsou u nás mnohdy zbytečně hospitalizovány na psychiatrii a dětských psychiatrů je nedostatek, varuje ombudsman (ilustrační foto).
Děti jsou u nás mnohdy zbytečně hospitalizovány na psychiatrii a dětských psychiatrů je nedostatek, varuje ombudsman (ilustrační foto).

V ČR není podle ombudsmana Pavla Varvařovského dostatečně dostupná psychiatrická péče pro děti, což vede k jejich zbytečné hospitalizaci. V zemi by mělo působit asi sto pedopsychiatrů, přičemž jich třicet schází. Kancelář ombudsmana podrobně monitorovala činnost psychiatrických zařízení pro děti v letech 2011 a 2012.

"Nedostatek psychiatrů pro děti způsobuje, že jsou malí pacienti zbytečně hospitalizováni. Protože schází ambulantní pedopsychiatrická služba, jsou děti v léčebnách příliš dlouho, protože jim péči při pobytu doma nikdo jiný neposkytne," řekla Marie Lukasová z kanceláře veřejného ochránce práv.

Ombudsman Pavel Varvařovský (vlevo).V republice jsou tři psychiatrické léčebny pro děti, a to v Lounech v Ústeckém kraji, ve Velké Bíteši na Žďársku a dále v Opařanech na Táborsku. Péči dětem, jež trápí například poruchy příjmu potravy, deprese nebo mají zásadní potíže s chováním, poskytují ještě psychiatrická oddělení asi deseti nemocnic.

Rozsah péče je podle Varvařovského nedostatečný. Jsou okresy, v nichž dětský psychiatr nepůsobí vůbec. Pacienti z těchto oblastí proto končí v léčebnách, a to často velmi daleko od rodin. Zásadním problémem je nedostatek financí, uvedl ombudsman.

Důsledky krize

Úspory vyvolané hospodářskou krizí mají za následek nejen nedostatečnou zdravotní péči, ale také špatný technický stav léčeben. Například loni musel ombudsman upozornit ministerstvo zdravotnictví na zanedbaný stav léčebny v Lounech. V pokojích našli pracovníci kanceláře ombudsmana plíseň na zdech, opadávala tam omítka, nedoléhajícími okny protahoval průvan a mobiliář byl z velké části zdevastovaný, a to včetně matrací na postelích.

Mnohdy rodiče dětí s psychickými problémy žijí na hranici chudoby a nemohou si dovolit platit za hospitalizaci dítěte (ilustrační foto).K tomu se nabalují další problémy, zdůraznila Lukasová. Mnozí rodiče dětí s psychickými problémy žijí na hranici chudoby a nemohou si dovolit platit za hospitalizaci dítěte nemocniční poplatek sto korun za den. Tento poplatek sice k 1. lednu 2014 Ústavní soud zrušil, diskutuje se ale o jeho brzkém obnovení.

Zbytečná hospitalizace

V jedné z léčeben je tak podle Lukasové téměř trvale umístěn třináctiletý chlapec s poruchami autistického spektra, ale bez mentálního postižení. Jeho matka zvládá péči o něj o víkendech. Přesto by nemusel být v léčebně, kdyby měl k dispozici doma vhodnou sociální službu. Ta však pro něj není dostupná.

Tyto i další připomínky k psychiatrické péči o děti shrnul Varvařovský do své zprávy pro ministerstva práce a sociálních věcí, zdravotnictví a školství, která ji mají na starosti. Jsou v ní i doporučení, jak situaci zlepšit. Podrobný dokument bude zveřejněn na webu ombudsmana www.ochrance.cz.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Profimedia

Další čtení

Demonstrace v Londýně (2025).

Celý svět to ví, ale Moskva přesto odmítla odpovědnost za sestřelení letu MH17

Zahraničí
13. 5. 2025
Sněhová Mapa republiky

Sněhová Mapa republiky se pořád drží. Morava už ale odtála

Domácí
13. 5. 2025

Pozor, klíšťata útočí: Tento týden rekordně nebezpečná sezóna

Domácí
13. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ