Software pomáhá dětem s trávicími chorobami. Vyvinuto v Česku

3. 12. 2018 12:12
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Speciální počítačový program vyvinutý výzkumným centrem Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) pomáhá 170 nemocným dětem od tří do 19 let z celého Plzeňského kraje, které trpí chronickým zánětlivým onemocněním trávicího traktu.

"Umí zpracovat enormní objem nashromážděných dat. Všechna se uchovávají pro budoucí zpracování a srovnávání," řekla Jana Klečková z katedry informatiky a výpočetní techniky Fakulty aplikovaných věd ZČU, pod níž centrum Nové technologie pro informační společnost (NTIS) patří.

Lékaři požádali o pomoc se sběrem, evidencí a prezentací dat. "Jsou to základní údaje o pacientech, data z laboratoří, odběry krve a další, a také růst dítěte, váha i výsledky sofistikovanějších vyšetření, jako je sono a podobně," uvedla Klečková. Speciální aplikaci na podrobné sledování nejmladších pacientů vyvinul NTIS spolu s Dětskou klinikou Fakultní nemocnice Plzeň. Podle jejího přednosty Josefa Sýkory je software jedinečný a významně rozšiřuje možnosti v péči. "A je slučitelný s medicínským výzkumným záměrem sledujícím rizikové faktory vzniku střevních zánětů," řekl.

Podle Klečkové data začnou vypovídat, až je lékaři uvidí v širším časovém kontextu. "Crohnova nemoc je totiž zrádná v tom, že je prakticky nevyléčitelná. Lékař může pacienta jen uvést do stavu bez obtíží, ale ukazuje se, že nemoc se téměř pravidelně vrací. U někoho dříve, u někoho později. Data vše zachycují," uvedla. Lékař si může vybrat jednoho pacienta a podívat se, kdy léčba zabírala a kdy ne. Jeho profil pak porovná s jinými a může podle něj upravit léčbu. "Na základě všech údajů je možné ji nastavit tak, aby byla pro dítě nejméně bolestivá, nejvíce šetrná a efektivní," řekla.

Data jsou maximálně zabezpečena. Zpracovatelé je mají anonymizovaná a pseudoanonymizovaná, ale lékaři vidí vše. Díky takzvanému semaforu mění orgány na nákresu lidského těla barvu podle toho, který právě je či není zasažen nemocí. Lékaři teď mají zpracované údaje z let 2000 až 2015 a NTIS už vyhodnocuje další roky. "Budeme vytvářet statistické analýzy a algoritmy sloužící jak v léčbě i prevenci, tak s ohledem na studium nových vztahů, parametrů a rizikových faktorů rozvoje chorob v dětské populaci," uvedl Sýkora. Půlmilionovou částkou na výzkum přispělo loni a předloni hnutí Na vlastních nohou - Stonožka.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/PR/Západočeská univerzita v Plzni

Další čtení

Známka se Stalinem a přátelství s Čínou

Odhalení zločinů Stalina byla chyba, vraťte Stalingrad, chtějí ruští komunisté

Zahraničí
6. 7. 2025

Počet mrtvých po záplavách v Texasu vzrostl na 59, Trump uvolnil pomoc

Zahraničí
6. 7. 2025
ilustrační foto

Vedro je všude, ale na Moravě navíc silné bouřky, vítr, srážky

Domácí
6. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ