Unesený hoch s nádorem? Pražští lékaři by prý mohli pomoci

1. 9. 2014 09:45
Pětiletého Ashyu chtěli rodiče léčit v pražském protonovém centru.
Pětiletého Ashyu chtěli rodiče léčit v pražském protonovém centru.

Pražské protonové centrum potvrdilo, že jednalo s britskými rodiči o možné léčbě jejich pětiletého syna. Po něm vyhlásila policie mezinárodní pátrání, jelikož jej rodina odvezla z nemocnice a pak i ze země. Nakonec ho i s rodiči našla španělská policie.

Pětiletému Ashyovi Kingovi našli lékaři nádor na mozku před měsícem. Bleskově provedli operaci, nicméně je nutná další léčba. Rodiče však nesouhlasili se stanoviskem southhamptonských lékařů a pak se i báli, že je za chlapečkem přestanou pouštět. Ať už to bylo v nemocnici jakkoliv, rozhodli se to rodiče vyřešit po svém.

"Protonové centrum v Praze (PTC) obdrželo žádost o posouzení možnosti protonové léčby od pana Bretta Kinga, otce malého Ashyi," potvrdila on-line deníku TÝDEN.CZ marketingová manažerka Jana Kulhánková. Na ústav se Kingovi obrátili 21. srpna, ovšem spíše předběžně. Žádost bohužel neobsahovala zdravotnickou dokumentaci, aby mohli lékaři a specialisté PTC případ chlapce pečlivě posoudit.

"Pokud by šlo o meduloblastom, jak otec uvedl, s největší pravděpodobností by pro chlapce byla léčba protonem dobrou volbou. S léčbou meduloblastomu u dětí má totiž PTC dlouhodobé zkušenosti s vynikajícími výsledky, navíc jde o diagnózu, kterou doporučuje k léčbě protony česká odborná společnost SROBF i americká odborná společnost ASTRO," uvedla Kulhánková. "Odborníci protonového centra jsou schopni vyhotovit srovnávací plány (proton vs. foton), na základě kterých mohou lékaři přesně zjistit benefit a doporučit šetrnější léčbu."

Otec Brett King nahrál na YouTube video, kde vysvětluje, jak se nedokázali dohodnout s lékaři a proč se rozhodli pro kontroverzní řešení.



"Když jsem se doktora ptal, k čemu je nutná chemoterapie, nechápal jsem, co se snažil říci. A pak na rovinu víceméně řekl, že když ho budu jakkoli zpochybňovat stran léčby, zakážou nám za synem chodit."

Nicméně southhamptonská nemocnice ujišťuje, že Kingovým nabízela alternativy. "Víme o prohlášení Ashyova otce na internetu. Od jeho přijetí jsme diskutovali o různých možnostech léčby a nabídli jsme rodině přístup k jinému lékařskému názoru, jakož i pomoc se zařízením péče v cizině," říká mluvčí podle serveru Independent. Teď je nemocnice v kontaktu s kolegy v Malaze, kam Asyhu převezla policie. Z intenzivní péče ho brzy přeřadili na normální pokoj, ovšem s policejní ostrahou.

Rodiče zatím stanuli u madridského soudu, který rozhodne, zda je Španělsko vydá do Británie. Z žádného trestného činu však ve Španělsku obviněni nebyli. Na dalším videu bratr Naveed ujišťuje, že se o Ashyu starali dostatečně a že nijak nestrádal: "Na internetu jsme koupili tu samou výživu, co dostával v nemocnici. Máme toho krabici a není problém objednat další." Rovněž panovaly obavy, že v kapačce chlapci mohly dojít baterie - ty Naveed rozptyluje stejně snadno, koupili si zdrojový kabel do autozapalovače.

Případ vzbudil v Británii velké pozdvižení, i když o žádné velké drama se vlastně nejednalo. Z nemocnice směli Ashyu brát na vycházky a právě do Španělska jela rodina proto, že tam má dům. Policie se nicméně nehodlá omlouvat.

"Uvědomuji si, že se vede rozsáhlá debata, jestli byl policejní zákrok v tomto případě adekvátní. Lékařští experti nám říkali, že pokud Ashya nedostane potřebnou péči, mohlo mu potenciálně jít o život," vyjádřil se Chris Shead zodpovědný za případ. "Nebudu se omlouvat za to, že za těchto okolností byla policie tolik proaktivní, abychom skutečně Ashyu našli a zajistili, že dostane nezbytnou péči. Mnohem radši budu čelit kritice, že jsme příliš proaktivní, než že bychom nedělali nic a museli případně vysvětlovat, proč dítě přišlo o život."

Britské zdravotnictví s možností relativně nové protonové léčby počítá, pokud ho lékaři doporučí; loni prý takto pomohlo 99 dětem vycestovat za terapií do zahraničí. Kingovi se nicméně chystali zajistit finance na léčbu svého syna prodejem domu, daří se i veřejné sbírce. Řádově protonová terapie vyjde na statisíce či miliony korun.

Autor: - mav -Foto: , repro Youtube

Další čtení

Stavbu obchvatu Přeštic o tři měsíce zpozdí výzkum archeologů

Domácí
12. 7. 2025

Vodní elektrárna ve Štěchovicích po letní opravě najede na plný výkon

Ekonomika
12. 7. 2025

Počet zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni znásobil. Hrozí i smrt

Domácí
12. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ