Vědci našli způsob, jak se ženy mohou zbavit choroby zvané pomerančová kůže. Nový lék na celulitidu už americký regulátor FDA poslal k prvním pacientkám.
Podle některých výzkumů celulitidou trpí osm žen z deseti. To by vědcům, kteří přišli s novinkou jménem Cellfine, zajišťovalo zhruba dvouapůlmiliardovou armádu zákaznic. Těm by Cellfine měla do budoucna zaručit, že se hrudek podkožního tuku zbaví kombinací léků a přikládání baněk vytvářejících podtlak.
Naděje především pro ženy s celulitidou se jmenuje salicytát a je účinnou látkou v jednom z nejrozšířenějších a nejběžnějších léků - v aspirinu. Teď by měl vedle horečky a bolení hlavy vyléčit také chorobu, která sice není smrtelná, ale má skoro tak špatnou pověst jako mor a cholera.
Spolknout zázračnou pilulku samo o sobě zatím bohužel nestačí. Léčba musí být doplněna vyhlazováním kůže a zatím je také finančně náročná. Přesto se procedura Cellfine stala prvním léčebným prostředkem proti celulitidě, který získal oficiální schválení od národního amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).
Na začátku byl v roce 2012 objev týmu vědců z melbournské univerzity. Ti pod vedením Grega Steinberga zjistili, že salicytát za určitých podmínek dokáže likvidovat tukové buňky. "Když jsme zjistili, že účinná látka aspirinu dokáže odstraňovat tuky u obézních laboratorních myší, otevřela se před námi daleko širší škála zkoumání, než jsme se původně domnívali," řekl Steinberg prestižnímu časopisu Science. O čtyři roky později pak jeho tým dostal oficiální "zelenou" pro používání léků na bázi salicytátu coby nejnovější zbraně proti celulitidě.
CELÝ ČLÁNEK SI PŘEČTĚTE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 2. KVĚTNA 2016.