Lidé, kteří žijí s nadváhou či obezitou delší dobu, výrazně snižují své šance, že se jim podaří zhubnout. Podle lékařů totiž záleží zejména na správném načasování, aby změna v jídelníčku a v životním stylu měla dlouhodobý efekt. Čím dříve lidé začnou řešit své problémy s váhou, tím pravděpodobnější je, že zhubnou.
Lékaři z Michiganské univerzity a National Council of Science and Technology se podívali na "záhadu", která trápí miliony lidí na celém světě - proč se některým lidem vrátí kilogramy, které pracně shodí, a jiným ne. A proč někteří zhubnou snadněji než jiní. Podle studie publikované v časopise Journal of Clinical Investigation jsou na tom nejhůř ti lidé, kteří s obezitou bojují od dětství. Právě ti mají nejmenší šanci, že se jim podaří zlepšit svou váhu.
"Náš model ukazuje, že obezita je porucha, která vyžaduje zásah hned v začátcích. Poté totiž může způsobovat problémy celý život," píše internista Malcolm J. Low ve studii. Svou teorii vycházející ze statistických údajů ověřovali vědci na laboratorních krysách. U nich skutečně zjistili, že jedinci, kteří jsou obézní delší dobu, mají narušený genetický mechanismus kontrolující hlad. Podle lékařů se právě toto děje také u lidí, kteří svou váhu nezačali řešit včas.
Dětská obezita dělá vrásky na čele i českým lékařům. Podle Martina Matoulka ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze až 62 procent dětí s nadváhou zůstane obézních v dospělosti. "Za nárůst v posledních třiceti letech může prostředí. Navíc platí, že pokud oba rodiče jsou obézní, z 90 procent bude mít problémy i jejich potomek," dodává.
V Česku se nadváhou potýká přes 30 procent lidí a za obézní je možné označit dalších více než 20 procent. Kilogramy navíc jsou přitom spojeny s vyšším rizikem cukrovky, kardiovaskulárních obtíží, hypertenze, zažívacích a dalších problémů. Psychologové navíc upozorňují, že lidé, kteří se kvůli nadváze necítí dobře, mají nižší sebevědomí a častěji propadají depresím.