Přiměřené množství cukrů má příznivé účinky na mozek

13. 9. 2017 19:15
Cukr může mít příznivé účinky na mozek (ilustrační foto).
Cukr může mít příznivé účinky na mozek (ilustrační foto).

Většina z nás ví, že nadměrné konzumování cukru není dobré pro naše zdraví. Poslední vědecký výzkum však dokazuje, že právě cukr může mít příznivé účinky na mozek. Informaci uvedl web The Independent.

"Cukr je pro zdraví mozku životně důležitý," uvedl vědec Drew Ramsay. Vysvětlil také, že mozky každodenně využijí 400 kalorií glukózy. Upozornil však, že to neznamená, že si lidé mají nakoupit zásoby čokolády a cpát se sladkostmi od rána do večera, aby se rázem stali chytřejšími.

Je třeba si totiž uvědomit, že ze 400 kalorií, které mozek potřebuje, by asi čtvrtina měla pocházet z každodenního příjmu cukru. To znamená, že odborníci doporučují, aby dospělý člověk za den nesnědl více než 30 gramů volných cukrů denně (tedy zhruba sedm kostek cukru), zbytek totiž má pocházet ze sacharidů.

Pokud začínáte uvažovat nad tím, že svůj mozek začnete zásobovat cukrem, nejprve si spočítejte, kolik ho přijmete i v normální potravě. Například středně velký banán obsahuje asi 14 gramů přirozeně se vyskytujícího cukru. Banány ale i kapusta jsou však potraviny s nízkým glykemickým indexem, tím pádem uvolňují energii pomalu a nezvyšují hladinu inzulinu.

"Je také důležité upozornit, že mozek může dobře fungovat i díky ketonům, které organismus začne -  při nízké hladině cukru v krvi - z mastných kyselin vyrábět," doplňuje Ramsey. Podle něj by se lidé měli stravovat s rozmyslem. Vyvážená strava a pestrý jídelníček je základem každého úspěchu. Cukr sice zlepšuje funkčnost mozku, ale jen v přiměřeném množství.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ