Výživoví poradci: prodavači falešných nadějí? Jak nenaletět

8. 1. 2016 19:00
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Díky populárním televizním pořadům a naší čím dál větší lenosti řešit své problémy se sami narodili noví kouzelníci slibující odčarovat nadváhu. Výživoví poradci nepotřebují žádné vzdělání a lidé jim platí nevídané částky. Jak poznáte skutečného odborníka na zdravé jídlo a kdy je nutné se na něj obrátit?

Řady výživových poradců se v posledních letech rozšiřují epidemickým tempem. Bohužel přibývá i těch, kteří se v problematice skoro neorientují, ale spolehlivě vyluxují hlavně klientovu peněženku.

"Všichni dobře víme, že máme cvičit a jíst zdravě. Že dá někdo nehorázné peníze za jakési kouzelné formule, je s prominutím jen jeho blbost," říká rázně internistka a psychoterapeutka Kateřina Cajthamlová. Podle ní jde jen o klasickou formu nákupu naděje.

"Dřív si lidé pořizovali zázračné vodičky proti padání vlasů, na pevnější prsa. Naději jsme si zkrátka kupovali vždycky," domnívá se lékařka. Potíž je, že dnes může být rádcem v oblasti zdravého životního stylu každý, bez ohledu na vzdělání. Takový člověk pak může klientovi předepsat drastický jídelníček, který může podlomit jeho zdraví. S trochou štěstí z toho vyjdete jen lehčí o pár tisíc korun, v horším případě s těžkým jojo efektem, nebo dokonce horšími zdravotními výsledky.

Praktikám rádoby odborníka na výživu před rokem naletěla i šedesátiletá Alena V. z Rakovníka. Kolegyně v práci si do ní jednou nešťastně rýpla ve stylu "Vítej do klubu baculek". Aleny se poznámka dotkla, protože se většinu života pyšně řadila k těm štíhlejším. Na internetu si našla pár diet, které zkombinovala podle svého selského rozumu.

TO VŠE A JEŠTĚ VÍCE SE DOČTETE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU INSTINKT, KTERÉ JE PRÁVĚ V PRODEJI.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ