Duše místo paralenu

Zdraví
29. 9. 2013 06:54
Meditace není samospasitelná, ale neměli bychom ji opomenout (ilustrační foto).
Meditace není samospasitelná, ale neměli bychom ji opomenout (ilustrační foto).

Psychika ovlivňuje tělo někdy až neuvěřitelně. Výzkumy z poslední doby prokazují, že stav mysli dokáže měnit celé tělo. Zvlášť změny ve struktuře mozku způsobené meditací mají na náš zdravotní stav netušeně pozitivní vliv.

V osmdesátých letech spojil dalajlama zájem o tibetský buddhismus se zájmem o studium mozku. Dohodl se dokonce na spolupráci mnichů s neurochirurgy a několik Tibeťanů, kteří celý život meditovali, se podrobilo výzkumu na amerických univerzitách. Jejich mozkové vlny gama byly až třicetkrát silnější než u normálních smrtelníků.

Meditační techniky jsou roztodivné - tanec dervišů, vhled do nitra, jóga, modlitba, vibrace při vyslovování slabiky "óm", prostě cokoliv, co vám umožní změnit vědomí, vypnout logiku a zbavit se přemýšlení. Vědecké výzkumy potvrzují především léčivé účinky meditace všímavosti.

Neurovědecký výzkum meditace je v počátcích, už dnes je ale jasné, že sice není samospasitelná, ale vykazovat ji do oblasti působení šílených extatických šamanů ji patrně dlouho nebudou ani největší skeptici. Přestává být nástrojem k odbourání stresu, ale také prostředkem, jak zlepšit imunitní systém či krevní oběh. Poznatky o změnách v mozku osvobozují meditaci z tenat pochybných esoterických nauk a na mnoha amerických a západoevropských fakultních klinikách už dnes tvrdí, že meditace nevede jen k nirváně, ale prostě léčí i některé nemoci.

Ale nejde jen o meditaci. Třeba i o přístup lékaře, víru v uzdravení, placebo či životní optimismus. Na vše je celá řada vědeckých studií a průkazných výsledků. Američtí psychologové například provedli prazvláštní pokus. Po šedesáti letech vzali téměř dvě stovky fotografií baseballových hráčů z roku 1952 a rozdělili je na ty, kteří se usmívají, a na ty, kteří jsou vážní. Pak zjistili, kdo z nich dodnes žije. Smějících se bylo mnohem více než zamračených. Chtěli prokázat, že radost ze života a zdraví jsou pevně spjaté a že heslo "Ve zdravém těle zdravý duch" funguje i zcela opačně.

* Co ještě pomáhá uzdravovat tělo skrze psychiku?

* Má placebo smysl?

* Co radí psychoterapeut, který byl buddhistickým mnichem?

* Jak vypadá ideální léčba meditací?

* Na co si dát naopak pozor?

Více se dočtete v novém vydání časopisu TÝDEN, který vyjde v pondělí 30. září.

Autor: Lukáš KašparFoto: Shutterstock

Další čtení

ilustrační foto

Pozor na houby. Loni umřeli dva lidé, skoro dvě stě se jich otrávilo

Zdraví
Aktualizováno: 2. 7. 2025 15:08
ilustrační foto

Trojice falešných zubařů vedla ordinaci. Učila se na internetu, vydělala miliony

Zdraví
18. 6. 2025
ilustrační foto

Na bílé plomby do zubů budou přispívat pojišťovny. Skoro tisícovku

Zdraví
12. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ