Epidemie žluté zimnice nejspíš propukne i v Konžské republice

Zdraví
12. 4. 2016 17:30
Žlutou zimnici šíří stejný druh komára, který přenáší i virus zika.
Žlutou zimnici šíří stejný druh komára, který přenáší i virus zika.

V Konžské republice zemřelo 21 lidí na žlutou zimnici. Sdělila to Světová zdravotnická organizace (WHO). Někteří nemocní se nakazili v sousední Angole, kterou od loňska sužuje epidemie žluté zimnice. Nyní podle organizace OSN hrozí, že epidemie propukne i v soudní Konžské republice, protože mezi oběma státy pravidelně cestuje mnoho lidí.

V Angole od prosince na žlutou zimnici zemřelo už 225 lidí a celkem se nakazilo na 1600 osob, potvrdila WHO dřívější zprávu angolského ministerstva zdravotnictví.

Naposledy se v Angole žlutá zimnice objevila před třiceti lety. V prosinci první případy zaznamenali v metropoli Luandě. Mezitím se nemoc rozšířila do 16 z 18 angolských provincií, uvedl minulý týden ministr zdravotnictví Luís Gomes Sambo.

Nemoc šíří komáři druhu Aedes aegypti, který převážně v Latinské Americe přenáší rovněž virus zika. Žlutá zimnice má podobné příznaky jako malárie, tyfus, krvácivá horečka nebo žloutenka - nemocní trpí horečkou, bolestmi svalů, nevolností a zvracením.

Podle statistik WHO se žlutou zimnicí ročně nakazí asi 130 tisíc lidí a 44 tisíc z nich nemoci podlehne. Až 90 procent případů připadá na africké země. Letos se nákaza objevila například také v Mali nebo v Ghaně.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Trojice falešných zubařů vedla ordinaci. Učila se na internetu, vydělala miliony

Zdraví
18. 6. 2025
ilustrační foto

Na bílé plomby do zubů budou přispívat pojišťovny. Skoro tisícovku

Zdraví
12. 6. 2025

Když vás pálí žáha

Zdraví
12. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ