Geneticky modifikované potraviny dost možná, třeba nevědomě, konzumujete i vy. Stačí, pokud smažíte řízky na běžně dostupném stolním oleji nebo když si k filmu při návštěvě kina dopřejete svačinku v podobě popcornu. Takto upravené potraviny mohou podle některých průzkumů škodit zdraví. Tvrdí to třeba studie z Argentiny.
Studie z argentinského státu Cordóba tvrdí, že v regionech, kde se takzvané GMO plodiny ve velkém pěstují, roste výskyt rakoviny. A to hned dvojnásobně oproti zbytku jihoamerické země.Tato zpráva se týká i nás. Česko je totiž jednou z evropských zemí, kde je pěstování podobných plodin dovoleno.
Tuzemští vědci ale vášně mírní. Studie o škodlivosti geneticky upravených rostlin podle nich nejsou hodnověrné a lidé prý strach mít nemusejí. Podle člena Výzkumného ústavu živočišné výroby Jaroslava Petra nejsou tyto poplašné zprávy vždy důvěryhodné. "Každá zpráva, která tvrdí, že geneticky modifikované organismy nějakým způsobem škodí přírodě, zvířatům, lidem, je nesmírně závažná. Ale řekněme si, těch skutečných vědeckých studií, které by tohle dokazovaly, je velmi málo," tvrdí Petr s tím, že takto upravený produkt dokonce preferuje: "Já když tam olej najdu, tak ho koupím, protože je to nejprověřenější olej, který si umíme představit."
Názory na problematiku jsou však dvojí. "Je to umělá kombinace, která by v přírodě v životě nenastala. Vlastně nevíme, co ten Frankensteinův model do budoucna může udělat," řekl ekolog Ondřej Mirovský.
V čele mutování jsou Spojené státy a Jižní Amerika. Evropa se drží zpátky. GMO plodiny zakázalo Německo, Francie nebo Maďarsko. Průkopníkem je naopak Španělsko a ano říká i Česko. "Na polích můžete dneska potkat jen jednu geneticky modifikovanou kukuřici, a to skutečně velmi vzácně. Je to na území celé České republiky necelých osmnáct set hektarů," vypočítal v reportáži TV Barrandov Petr.
Mluvčí ministerstva zemědělství Hynek Jordán dodává, že geneticky modifikovaná kukuřice se v České republice používá ke dvěma účelům. Buď jako krmivo pro dobytek, nebo na výrobu biopaliv.
Geneticky upravené plodiny se k nám však také dovážejí. Nejčastějším takovým produktem je sója, kterou se krmí zvířata nebo se z ní vyrábějí oleje. Výrobky obsahující modifikovanou sóju jsou v Česku velmi rozšířené. "Takovéto výrobky musejí mít viditelné označení, kde je napsáno, vyrobeno z geneticko modifikovaných organismů," říká Jordán.
Podobný nápis už ale nenajdete na popcornu v kině, který je často vyroben z geneticky modifikované americké kukuřice.
Testy GMO plodin jsou dlouhodobé a trvají i dvacet let. Zatím se prý neukázalo, že by lidem škodily. Podle kritiků se ale skutečně nezávislé testy nedělají. Brání jim prý nadnárodní koncerny, které na prodeji modifikovaných osiv vydělávají miliardy.
Vše tak podle nich může skončit jako u cigaret, u kterých se jejich škodlivost ukázala až po letech rozšířené konzumace tabákových výrobků. Zadní dvířka si ostatně nechávají otevřená i vědci. "Jakési riziko je spojené s každou lidskou činností. Teď jde o to, jak velké to riziko je," prohlašuje smířlivě Petr.