Hlas onkologických pacientů sílí

Zdraví
4. 2. 2019 05:07
Samovyšetření prsu proti rakovině.
Samovyšetření prsu proti rakovině.

Naplnit zdravotní i sociální potřeby. Dosáhnout na moderní léky i sociální podporu. Účinně spolurozhodovat o léčbě. Nejen tyto cíle si stanovila nově vzniklá platforma Hlas onkologických pacientů. Navazuje přitom na práci iniciativy Hlas pacientek s rakovinou prsu, jíž založily neziskové organizace Aliance žen s rakovinou prsu,o.p.s., Amelie, z.s., Onko Unie, o.p.s. a Dialog Jessenius, o.p.s.

"Za téměř dva roky fungování platformy jsme se naučili spolupracovat, vzájemně se doplňovat a vzdělávat, abychom mohli odpovědně a se znalostí zastupovat zájmy našich pacientek. Společně jsme definovali jejich komplexní potřeby ve zdravotní a sociální oblasti, jednali s ministerstvy, politiky, regulačními orgány i zdravotními pojišťovnami, navrhovali a snažili se prosazovat změny všude tam, kde potřeby pacientek nebyly naplňované. Ve spolupráci s Českou onkologickou společností ČLS JEP jsme úspěšně prosazovali dostupnost moderní léčby nebo sociálního zabezpečení. V průběhu naší práce jsme zjistili, že většina problémů, které se snažíme měnit, je v zájmu všech onkologických pacientů. Proto jsme se rozhodli rozšířit "Hlas pacientek", původně zaměřený na problematiku žen s rakovinou prsu, i na ostatní onkologické a hematoonkologické diagnózy," vysvětluje Eva Knappová, ředitelka Aliance žen s rakovinou prsu.

Stává se tak symbolicky právě 4. února - ve Světový den boje proti rakovině. Platforma do projektu zve i další pacientské organizace, které se soustředí na onkologické pacienty. Cílem Hlasu je nastavit s klíčovými organizacemi (zejména Státní ústav pro kontrolu léčiv - SÚKL, Všeobecná zdravotní pojišťovna - VZP a Svaz pojišťoven ČR, nebo poskytovateli zdravotních a sociálních služeb) procesy, aby se pacienti účinně zapojili všude, kde se o nich rozhoduje.

Lékaři, jakožto nejdůležitější partneři pacientů, jsou s platformou ochotni spolupracovat.
"Půjde-li o smysluplnou spolupráci s ministerstvem zdravotnictví, plátci a odbornou společností, nesmírně takovou iniciativu vítám, protože jedině komunikací lze dospět k racionálnímu závěru. Podobně jako se to podařilo nyní, kdy jsme s VZP dohodli, že pacientkám s rakovinou prsu, jež odpovídají přesně daným kritériím, zpřístupní dva přípravky palbociklib a ribociklib, i když zatím nejsou v Česku hrazeny. To je veliký posun," zdůraznila předsedkyně České onkologické společnosti ČLS JEP doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA.

Pohled a zkušenosti zástupců pacientů mohou být přínosem například v oblasti organizace péče o onkologické pacienty, včetně managementu péče, při tvorbě nová koncepce prevence či při zavádění nových výkonů a diagnostiky.

"Inteligentní organizování pacientů je žádoucí a smysluplné a nepochybně patří k demokratické společnosti. Pacienti mají skutečně naprosto oprávněné zájmy, a když si je budou zčásti hájit sami, bude to systém kultivovat," uvedl prof. MUDr. Mayer Jiří, CSc., předseda České hematologické společnosti.

Hlas onkologických pacientů se zároveň se připojil k celosvětové kampani organizace Union for International Cancer Control (UICC) I am and I will. Jejím cílem je nejen šířit informace a povědomí o rakovině, ale také ukázat, že zapojit se do boje proti této obávané nemoci může každý na celém světě. A to například sdílením informací o prevenci, léčbě a problémech, které s sebou tato nemoc přináší. S rakovinou se za svůj život totiž setká každý třetí člověk a celosvětově jí podlehne každoročně 9,6 milionu lidí. A přitom až třetině nádorových onemocnění lze předejít prevencí.

Autor: - red -Foto: , ČTK/Kaloň Karel

Další čtení

ilustrační foto

Trojice falešných zubařů vedla ordinaci. Učila se na internetu, vydělala miliony

Zdraví
18. 6. 2025
ilustrační foto

Na bílé plomby do zubů budou přispívat pojišťovny. Skoro tisícovku

Zdraví
12. 6. 2025

Když vás pálí žáha

Zdraví
12. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ