Hodně z nás by v Africe nepřežilo tři měsíce, tvrdí lékař

Zdraví
3. 2. 2013 06:30
Na humanitárních misích tvoří velkou část pacientů děti.
Na humanitárních misích tvoří velkou část pacientů děti.

V únoru a březnu vrcholí zájem cestovatelů o tropické destinace. Lékař Rastislav Maďar však do exotických krajin nejezdí za dobrodružstvím, ale za místními pacienty. "Na mnohá místa, kde jsem léčil, nikdy nevkročil běloch. Natož běloch-lékař," tvrdí.

Bojujete často s mýty a pověrami?

Zejména lidé v Africe vůbec netuší, jak funguje lidské tělo. Už víte, že když přijde maminka s dítětem zabaleným od hlavy až k patě, že to bude vážné. Ona ho nemůže ukázat místním, protože by jí pomlouvali, že je uhranutá. V Malawi máme kolegy, kteří tancem upozorňují na rizika spojená s AIDS, vysvětlují tak, že lidé mají používat kondom, že žena má právo odmítnout partnera, že je lepší se nejdříve vzdělávat a poté rodit. Zajímavé je, že ti lidé z toho pochopí víc, než když jim to říkáme v ordinaci.

Kde berete léky?

Léky si vozíme z domova. To je jedna z náročných fází, protože musíme dopředu naplánovat, jaké spektrum pacientů budeme léčit, kolik toho budeme potřebovat. Navíc chceme, aby péče o ně pokračovala, i když tam nebudeme. Snažíme se jim tam nějaké léčiva nechat, školíme místní personál, aby například věděli, že nesmí používat jednu jehlu na více osob.

Jako předseda neziskové organizace International Humanity se nesnažíte jen léčit. Na jaké aktivity se na misi ještě soustředíte?

Další, co můžete udělat, je dát dětem vzdělání. Tím pozvednete celou společnost. Nebudou si myslet, že AIDS vyléčí stykem s pannou, nebudou kolovat pověry, které léčbu komplikují. O fungování těla se totiž děti dozvídají jen od negramotných rodičů. Kdo vystuduje střední školu, přinese znalosti i na venkov. Proto se snažíme za pět tisíc na rok zajistit dětem studium na internátní škole. Jediné, co musí, je přežit, aby mohly studovat.

* Jak se liší nemocní v Africe od českých pacientů?

* Co lékaře na humanitárních misích čeká?

* Jaká největší rizika hrozí Evropanům v exotice?

* A může si člověk přivést z dovolené místo suvenýrů také chronickou nemoc?

Více si o chorobách na cestách a humanitárních misích přečtěte v rozhovoru s lékařem Rastislavem Maďarem, který vychází v časopisu TÝDEN v pondělí 4. února.

Autor: Hana JandováFoto: Archiv Rastislava Maďara

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ