Inspekce zakázala tuny sušeného ovoce z Číny. Byl v něm karbofuran

Zdraví
8. 9. 2017 16:45
Sušené ovoce goji.
Sušené ovoce goji.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala uvádět na trh bezmála deset tun sušeného ovoce goji původem z Číny, známého též jako kustovnice čínská. Obsahovalo zakázaný pesticid karbofuran. Uvedl to mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Vzorky inspektoři odebrali v pražské provozovně společnosti Diana Company, která je i dovozcem potraviny do České republiky. Nevyhovující byly tři šarže. Inspekce firmě nařídila, aby informovala všechny své odběratele a zajistila stažení závadné šarže z trhu. Sušené ovoce odebralo asi 160 odběratelů. Inspekce zároveň s dovozcem zahájí správní řízení o uložení pokuty.

Jde o druhé zjištění inspekce u dotyčného dovozce, už na začátku července SZPI nechala stáhnout z trhu ze stejných důvodů sedm tun tohoto sušeného ovoce.

Karbofuran byl používán jako silný insekticid a pro své nežádoucí účinky jej EU od roku 2008 zakázala.

Autor: ČTK Foto: ČTK , DPA/Romain Fellens

Další čtení

ilustrační obrázek

Revoluce v kardiologii? Léky na hubnutí zachraňují životy srdečních pacientů

Zdraví
12. 5. 2026
ilustrační obrázek

Dvě třetiny pacientů nedosáhnou na moderní léky snižující cholesterol

Zdraví
10. 5. 2026
ilustrační obrázek

Pacienti nevědí, kdy operaci ploténky přestat odkládat. Brněnská studie přináší odpověď

Zdraví
10. 5. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ