Virózy a chřipkové epidemie jsou dnes nadobro spojeny především s obdobím zimních měsíců. Ale i pomalý přechod k jarním dnům může být ošemetný. Většina lidí nepociťuje tak nutkavý pocit žízně jako v letním období a ani zpravidla nedochází k nadměrnému pocení, které by nás podvědomě nutilo k přísunu tekutin. Ve skutečnosti však organismus potřebuje mnohem více vody než jaký je náš subjektivní pocit žízně, a tak bývá často naše tělo dehydratované. To vede k řadě obtíží, mezi které spadá i snížená obranyschopnost vůči různým nemocem.
Velmi často hledáme složité systémy, podpůrné přípravky a drahé léky, které nám pomohou projít obdobím chřipek a viróz "bez úhony". Přitom kolem nás existují mnohem levnější, příjemnější a pro tělo přirozenější varianty, které stále potvrzují, že v jednoduchosti je síla. Dostatečný a kvalitní pitný režim s vysokým podílem čisté vody zajišťuje, že krev snáze dopraví dostatek kyslíku do celého těla a imunitní systém tak pracuje bez přetížení. Ideální příjem tekutin je cca 2 až 2,5l za den, během nemoci pak 3l. Zvýšeným příjmem tekutin totiž tělo bojuje proti dehydrataci a detoxikuje se od odpadních látek. Doporučována bývá balená pramenitá voda. Do vody nebo vlažného čaje je dobré pro doplnění vitaminu C vymačkat citron.
Čistá voda léčí
Chřipku či virové onemocnění velmi často doprovází silné horečky, při nichž tělo nemá chuť přijímat potravu. O to důležitější je dodržování pitného režimu. Tělo při vysokých teplotách vylučuje z těla spolu s potem důležité minerály jako je hořčík, sodík nebo draslík. "Pozor, příjem tekutin je při horečnatém onemocnění mnohem důležitější než jídlo! Vzhledem ke zvýšené teplotě a pocení je na místě doplňovat právě nejen tekutiny ale i důležité minerály, hořčík, sodík a vápník, které jsou obsaženy v minerálních vodách. Minerály jsou stavební kameny, které člověk potřebuje, spolu s tekutinou, pro tvorbu spousty protilátek," říká MUDr. Jana Foltinová. Nedostatek minerálních látek pak vede k nerovnováze organismu, silné únavě, ztrátě energie, bolesti hlavy, rostoucí teplotě a především mnohem delší době rekonvalescence. Je proto vhodné pít např. minerální vody, které tento nedostatek vyrovnají.
Doporučenou denní dávku tekutin můžete pro sebe i svou rodinu zdarma spočítat i na portálu pijtezdravouvodu.cz.
Dle výzkumu Dr. Davida Lewise je pramenitá voda důležitá pro správnou funkci celého těla a to již při konzumaci osmi malých skleniček denně. Pravidelné pití kvalitní vody pomáhá udržovat hydratované a vlhké sliznice napomáhající zachytit všechny nečistoty a bakterie. Výzkum ukázal, že u jedinců, kteří pili pouze tři sklenice vody denně, byla až pět krát vyšší pravděpodobnost virového onemocnění. Dále Dr. Lewis dodává, že káva ani alkohol tuto schopnost nemají, protože naopak organismus i následně i samotné sliznice dehydratují a tím spíše prohlubují možnost onemocnění.
Jaro je tu. Nepodceňujte sílu pitného režimu
Zdraví
30. 3. 2017 15:50Ilustrační foto.
Autor: - red -Foto: archiv