Na jednom prstu ruky přežívá až 12 tisíc bakterií. Ruce jsou nejčastějším přenašečem infekcí. Tak banální záležitost, jako je důkladné mytí rukou, je nejúčinnější metoda, jak předejít šíření nemocí jako je chřipka nebo žloutenka. Té se ne nadarmo říká nemoc špinavých rukou. Ne každý však dodržuje to, co se měl naučit už v mateřské školce.
"Více studií potvrdilo, že správné umývání rukou a dezinfekce dokážou snížit riziko infekce prostřednictvím rukou až o 66 procent," říká primář Juraj Jakubička z Fakultní nemocnice Nitra.
Zvlhčit, namydlit, opláchnout
Hygienici doporučují správný postup. Pod tekoucí vodou se ruce nejprve zvlhčí, pak se mají aspoň deset sekund mydlit mimo proud vody. Silnější účinek mají mýdla antibakteriální. Důležité je umýt i prostor mezi prsty, kolem nehtů, bříška prstů, dlaně a hřbety rukou. A nakonec ruce opláchnout znovu pod tekoucí vodou. Ruce jen nejlepší utírat do papírových ručníků na jedno použití, v těch látkových mohou číhat bakterie. Pro důslednou ochranu odborníci radí dokonce i kohoutkem otáčet přes papírovou utěrku.
ČTĚTE TAKÉ: Lidská kůže je z pohledu bakterií jako prales a poušť
Pro děti by měli být vzorem rodiče, ale podle průzkumu slovenských odborníků z nemocnice v Nitře si jen tři dospělí z deseti myjí ruce, kdy je třeba. Po kýchnutí či zakašlání si ruce neumyje 37 procent lidí. Jen 67 procent si myje ruce po použití WC, častěji si je nemyjí muži, ženy si je zase myjí špatně.
Držadla a kliky jsou zamořené
Podle Juraje Jakubička se ruce mají umývat nejen, když vypadají špinavě, ale po každém kontaktu s penězi, před a po přípravě jídla, po návštěvě u nemocných, po použití toalety, po zakašlání, kýchnutí či smrkání, po kontaktu s domácími mazlíčky, po přebalování dítěte a manipulaci s nočníkem, po kontaktu s krví a jinými tělesnými tekutinami a před a po šetření ran.
Doslova zamořena bakteriemi jsou držadla nákupních vozíků, kliky a splachovače na veřejných toaletách, kliky dveří ve veřejných budovách, držadla v autobusech, tramvajích a metru, počítačové myši a klávesnice v internetových kavárnách a mobilní i pevné telefony na pracovištích.¨
Návod na dokonalé mytí rukou:
1) Třít dlaně o sebe
2) Pravá dlaň čiští levý hřbet, levá dlaň pravý
3) Znovu dlaň o dlaň
4) Zadní strany prstů přitiskněte k opačné dlani, prsty jsou uzavřené
5) Rotací se čistí pravý palec v levé dlani a naopak
6) Rotačním třením se nakonec očistí sevřené prsty v opačné dlani
ČTĚTE TAKÉ: Desinfekční přípravky bakterie za studena "uvaří"
Foto: Profimedia