Léčit se můžeme už při nákupu potravin, tvrdí odborníci. Fenoménem poslední doby, o němž Češi nemají zatím příliš velké povědomí, jsou takzvané funkční potraviny. Obsahují zvýšené množství biologicky aktivních látek, které snižují množství škodlivin. Za vším přitom stojí vylepšená nutriční hodnota.
Funkční potraviny pomáhají při regulaci zažívání, udržování vhodné hladiny krevních tuků, regulují krevní cukr a zabraňují hypovitaminóze neboli nedostatku vitamínů v těle především v dětství nebo ve stáří. "Funkční potraviny se vyrábějí tak, že se v původní receptuře významně zvýší obsah látek s příznivým působením na zdraví: probiotik, prebiotik, izoflavonoidů, speciálních typů vlákniny, rostlinných sterolů. Funkční potraviny však mohou vznikat i odstraněním některé z nežádoucích složek, většinou alergenů," vysvětluje odbornice na výživu Václava Kunová, poradkyně iniciativy Vím, co jím a piju.
Funkční potraviny by tedy měly mít kladný vliv na náš organismus, pokud dochází k dodržování zásad zdravého životního stylu, problém však je, že zmiňovaný druh výrobků od jiného v Česku nerozeznáte podle obalu. Současná legislativa totiž na rozdíl od odborníků na výživu pojem "funkční potravina" nezná. Vodítkem tedy pro obyčejné spotřebitele může být třeba tvrzení "obohaceno o... nebo biologicky aktivní látky".
Co nakupovat
Chcete-li se "funkčně" stravovat, vyhledávejte v obchodech například jogurty s probiotiky, cereálie s kyselinou listovou, margaríny s fytosteroly (snižují cholesterol v krvi), kefíry, celozrnné výrobky, citrusy, tučnější ryby (sardinky nebo losos), pohanku, brokolici nebo drobné bobulové ovoce (borůvky, brusinky a další obsahují antioxidanty).
Vedle funkčních potravin existují také potraviny fortifikované. Ty jsou obohaceny o složku, kterou ztratily během technologického procesu, nebo ji nejdříve ani neobsahovaly a dodaly se do ní později (např. ztráta vitamínu B při vymílání mouky). "Hranice mezi funkčními a fortifikovanými potravinami nemusí být úplně ostrá. Většinou ale platí, že funkční potravina by měla obsahovat aktivní složku v nutričně významném množství. Funkční potraviny tak stojí na pomezí potravin a léků," tvrdí Kunová. Obecně lze říci, že lék přichází na řadu při onemocnění, funkční potravina se zase má konzumovat především v přechodném stavu mezi zdravím a nemocí, tedy preventivně. Svůj význam může mít ale logicky i v době nemoci.