Zatím neschválená léčba
Kanaďané věnují WHO dávky experimentálního léku proti ebole
13.08.2014 08:36 Aktualizováno 13.08. 11:17
Kanadské úřady darují Světové zdravotnické organizaci (WHO) asi tisíc dávek experimentální očkovací látky proti smrtelnému viru ebola. WHO by měla vakcínu využít v západní Africe, kde se onemocnění nejvíce šíří, uvedla britská televizní stanice BBC. Experti na etiku, které WHO oslovila, v úterý uvedli, že je etické používat k záchraně osob nakažených virem experimentální léčbu, tedy zatím neschválené léky či vakcíny.
Odborníci nicméně varují, že zásoby vakcíny i experimentálního léku ZMapp jsou omezené a bude trvat měsíce, než se podaří vyrobit více dávek. Společnost Mapp Biopharmaceutical v této souvislosti v úterý oznámila, že již nedisponuje žádnou zásobou léku ZMapp. Zda tuto látku mají i další firmy, které se na vývoji podílejí, nebylo zveřejněno.
Jak uvedl doktor Gregory Taylor z kanadského vládního úřadu pro veřejné zdraví, vakcíny by měly být v západoafrických zemích využity zejména pro pracovníky ve zdravotnictví, kteří jsou vystaveni největšímu riziku přenosu nákazy. Určitý počet dávek si ale Kanaďané nechají kvůli výzkumu a rovněž pro případ, že by ji potřebovali sami.
Experimentální lék ZMapp dosud dostali dva nakažení Američané, Kent Brantly a Nancy Writebolová, kteří se podle všeho zotavují. Zda je to díky léku, není prozatím možné říci. Léčbu prostředkem ZMapp údajně podstoupil i španělský duchovní Miguel Pajares, který ale v úterý v Madridu zemřel.
Podle posledních údajů WHO zemřelo v důsledku nákazy ebolou již přes tisíc lidí, nejvíce v Libérii, Guineji a Sieře Leone.
Kromě nejvíce postižených západoafrických zemí se smrtící onemocnění dále šíří i v Nigérii. Tamější úřady oznámily, že na ebolu zemřel již třetí člověk. Šestatřicetiletý Jatto Asihu Abdulqudir pracoval pro Hospodářské společenství západoafrických států (ECOWAS) a měl na starosti protokolární záležitosti. Právě on byl prý tehdy nejvíce nablízku Liberijci Patricku Sawyerovi, který minulý měsíc dorazil na konferenci ECOWAS v Nigérii. Tehdy Sawyer ebolu do země přivezl. I on smrtícímu viru podlehl stejně jako zdravotní sestra, která ho ošetřovala. Podle úřadů se v zemi dosud ebolou nakazilo osm lidí.
Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Není proti němu žádný schválený lék ani vakcína, takže úmrtnost na ni je vysoká. Vůbec poprvé se virus objevil v sedmdesátých letech v dnešním Kongu. Minulá vážná epidemie v roce 2000 postihla Ugandu, kde se nakazilo 425 lidí. Polovina z nich zemřela.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.