Úrazy a nehody představují největší nebezpečí pro děti a mládež během letních měsíců. Nejrizikovějšími jsou prý hrátky ve vodě a sportovní aktivity. Podle statistiky se dokonce jedna třetina všech úrazů stane lidem mladším 18 let a více než dvě stě jich ročně těmto zraněním nakonec podlehne. Kde hrozí dětem největší nebezpečí? A jak je ochránit? Na tyto i další otázky najdete odpověď v letním seriálu on-line deníku TÝDEN.CZ.
Každým rokem se zraní více než půl milionu dětí. Nejvíce úrazů přitom připadá právě na léto, kdy mají školáci prázdniny a většinu času tráví na zahradě nebo bez dozoru. "V době dovolených evidujeme vyšší počet dopravních úrazů, často ošetřujeme také děti cizinců. Typickým rizikem pro děti a mládež jsou venkovní aktivity. Honí se na kolech, lezou po skalách nebo si hrají v lomech," popisuje přednosta Kliniky dětské chirurgie a traumatologie Fakultní Thomayerovy nemocnice Petr Havránek.
I málo vody zabíjí
Často vedou ke zraněním drobnosti jako neuklizené nářadí či žebřík u stromu. Podle informací pražské záchranné služby navíc přibývá každým rokem dětí opařených a popálených při neopatrném grilování, za minulý rok se tato nehoda týkala čtyř desítek z nich. "Jen během včerejšího dne došlo ke dvěma takovým případům, kdy byly do popáleninového centra vinohradské nemocnice předány dvě malé děti s popáleninami 2. stupně na 15-20 % povrchu těla," upozorňuje pražská záchranka.
"Velké nebezpečí představují také dětské bazénky a jezírka. I v mělké vodě se mohou malé dětí utopit," varuje opakovaně vedoucí dispečinku pražské záchranky Ondřej Franěk, podle kterého by se děti neměly koupat bez dozoru. Podle Aliance dětského plavání ročně utone kolem dvaceti dětí do 10 let.
Nebezpečnou sportovní aktivitou je z pohledu lékařů také jízda na kole, na koloběžce či skateboardu. "V posledních letech také výrazně přibylo nehod na kolečkových bruslích a pádů z koně," doplňuje Havránek, podle kterého stojí neopatrnost každým rokem život až dvou set dětí. Další tři tisíce končí na kolečkovém křesle či s jinými trvalými následky. Jen v Praze zasahovali loni záchranáři u 459 podobných případů.
Víte, co dělaly vaše děti?
Odborníci proto doporučují, aby se rodiče každý den zajímali, jak tráví jejich děti volný čas. Důležité je také naučit je, že helma na kolo či chrániče na brusle patří k základní výbavě a není to nic, za co by se měly stydět. "Hodně rodičů to sice dětem vysvětluje, ale sami si ochranné pomůcky nevezmou. Nejlepší je jít dětem příkladem," shodují se lékaři.
V případě zranění totiž může být rodina postižena i finančně, pokud potomek není pojištěn pro případ úrazu. "Jestli rodiče nechtějí uzavírat dlouhodobou úrazovou pojistku, doporučujeme alespoň sjednat krátkodobou variantu na dobu, kdy jede dítě na tábor či na dovolenou a bude trávit určitý čas bez dozoru," doporučuje Markéta Škvorová z České pojišťovny, která ročně řeší případy téměř čtyř stovek zraněných dětí.
Rady, jak ochránit děti před úrazem |
Naplánujte dětem aktivity, aby měly na celý den náplň a vyhýbaly se nebezpečným aktivitám. |
Naučte je při sportu používat ochranné pomůcky. |
Buďte dětem vzorem, ať vědí, že za opatrnost se nemusí stydět. |
Komunikujte. Nestačí jen říct, že něco nesmí, ale vysvětlete jim, co se jim může stát a proč. |
Nenechávejte děti koupat bez dozoru. Obzvláště malé děti se topí velice tiše a snadno se nadýchnou vody. |
Odstraňte ze zahrady a bytu všechny nebezpečné nástroje, žebříky a nářadí. |