Případům znásilnění má pomoci předcházet nová kampaň s názvem Když to nechce, tak to nechce. Jejím cílem je vyvrátit mýty a předsudky a upozornit na nepřijatelnost násilného chování. Roční projekt, který má poučit hlavně chlapce a muže, pořádá spolek Konsent. Zahájí ho 25. listopadu, na který připadá mezinárodní den boje proti násilí na ženách. V Česku se denně ohlásí jedno až dvě znásilnění.
"Kampaně dosud vysvětlovaly ženám, co mají dělat, aby je někdo neznásilnil. Je na čase začít vzdělávat a vychovávat chlapce a muže k tomu, aby k takovému jednání nedocházelo," řekla jedna z pořadatelek a spoluautorek kampaně Johanna Nejedlová. Podle ní panuje kolem znásilnění řada mýtů. Většinou si třeba lidé myslí, že se znásilnění odehraje někde po přepadení v parku či na ulici. Přitom většina pachatelů jsou partneři či blízcí a známí, podotkla Nejedlová. Podle odhadů znásilnění partnerem ohlásí jen tři procenta obětí.
Na webu kdyztonechce.cz organizátoři chtějí představit komiks se sedmi mýty o znásilnění. Na stránkách bude i diskuse. Součástí kampaně je také spot a semináře pro žáky sedmých až devátých tříd základních škol a pro středoškoláky z prvních a druhých ročníků. Projekt vyvrcholí příští rok na podzim výstavou. Podpořilo ho americké velvyslanectví grantem 160 tisíc korun.
Nejdůležitější je prevence
Víc než tři pětiny dospělých v Česku si podle loňského průzkumu agentury Focus pro organizaci Amnesty International myslí, že si za znásilnění v jistých případech mohou ženy částečně samy. Například 37 procent lidí je přesvědčeno o tom, že žena neřekla muži jasné ne. Stejný podíl odpovídajících míní, že oběť přispěla ke znásilnění sexy a vyzývavým oblečení. Celkem 45 procent dotázaných řeklo, že žena má za znásilnění spoluzodpovědnost, když se chovala koketně. Podle 43 procent nese část viny, když byla opilá. Podle 35 procent je oběť spoluzodpovědná kvůli tomu, že šla bez doprovodu nebezpečným místem. Do průzkumu se zapojilo 1040 lidí nad 18 let.
Podle členů spolku je nejdůležitější prevence, která zacílí na možné útočníky a vyvrátí zažité předsudky. Je nutné ale také povzbudit oběti, aby se za útok neobviňovaly a ohlásily ho. O sexu a souhlasu s ním by se pak mělo mluvit i s dětmi, míní pořadatelé kampaně. Do budoucna mají další plány. Po skončení roční akce chtějí uspořádat kampaň proti obtěžování studentek a studentů na vysokých školách.
Výzkum mezi sedmi stovkami studujících na jedné z pražských fakult totiž před několika lety ukázal, že dvě třetiny z nich zažily nějaké obtěžování od vyučujících. Skoro pětina posluchaček a posluchačů měla pak zkušenost s nevítanou sexuální pozorností, kterou jim kantoři či kantorky projevovali. Desetina mladých lidí se dokonce setkala se sexuálním nátlakem.