Až do pondělí je extrémně vysoké riziko kousnutí klíštětem, varuje na svém webu ministerstvo zdravotnictví. Radí lidem při pobytu v přírodě používat repelenty a pravidelně prohlížet oděv a tělo. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu dosahuje dnes a v sobotu aktivita klíšťat stupně osm, v neděli a v pondělí stoupne až na stupeň devět v desetistupňové škále.
"Pokud lidé budou trávit čas venku, neměli by klíšťata podceňovat. Nejvíce nakažených je každoročně ve věkové skupině 55-64 let, jelikož nákazu často podceňují," uvedl před časem lékař Rastislav Maďar.V ohrožení jsou zejména ti, kteří plánují strávit víkend na chatě či chalupě, na kole, výletem do přírody, chytáním ryb nebo hraním golfu.
Jak poznat klíšťovou encefalitidu: |
Inkubační doba: 7-14 dní První fáze: bolest hlavy, únava, horečka, nevolnost, bolesti svalů a kloubů, které odezní. Druhá fáze: horečka, světloplachost, zvracení, obrna, závratě, poruchy spánku a paměti, svalový třes. Trvalé následky: obrna, chronické bolesti hlavy, deprese, poruchy spánku, snížená výkonnost. Zdroj: www.pozorkliste.cz |
Od klíšťat hrozí klíšťová encefalitida a lymská borelióza. Nákaza encefalitidou se přenese ihned po přisátí klíštěte, boreliózou až po 24 hodinách. Jde přitom o závažná onemocnění, která za sebou zanechávají zdravotní následky nebo mohou skončit i smrtí. "Problém je, že v případě onemocnění klíšťovou encefalitidou umíme napravovat pouze příznaky. Neexistuje terapie, která by léčila přímo onemocnění. Proto tolik apelujeme na prevenci a očkování," dodává Maďar.
Za tři měsíce letošního roku evidují statistici 378 případů boreliózy, oproti stejnému období loňska je to o 69 případů víc.
Odborníci radí při zvýšeném výskytu klíšťat použití repelentu, lidé by si neměli sedat ani lehat v porostech, neměli by také vstupovat do křovin a bylinné vegetace, zejména na okraji lesa, na okraji vodních toků a listnatého mlází. Vhodné je oblečení z hladké světlé látky. Už na vycházce je potřeba se občas prohlédnout, zejména kalhoty, a odstranit přichycená klíšťata. Další prohlídka a odstranění klíšťat je nezbytná večer po návratu a další den ráno.
Jak vytáhnout klíště: |
Při odstraňování klíštěte je dobré vzít si rukavice, aby se infekce nepřenesla na dalšího člověka. Vhodná je zejména pinzeta s plochým koncem nebo přímo pinzeta na klíšťata, kterou lze zakoupit v lékárně.
Posledním trendem v této oblasti je přiložit pinzetu kolmo na kůži, jedenkrát pootočit a vytáhnout. Postižené místo je nutné vydezinfikovat. Klíště by se nemělo před vytažením dusit krémem ani olejem. Po vytažení je důležité zkontrolovat, zda má na hlavičce malou "harpunku", a poté klíště spálit. |