Kombinace nadváhy a léků na spaní může stát člověka život

Zdraví
26. 3. 2012 12:00
Muži mají větší riziko problémů při užívání prášků na spaní než ženy.
Muži mají větší riziko problémů při užívání prášků na spaní než ženy.

Lidé s nadváhou by měli řešit své problémy se spaním jiným způsobem než pomocí pilulek. Podle studie prezentované na konferenci Americké asociace kardiologů u nich totiž pravidelné polykání těchto léků zvyšuje riziko nežádoucích účinků a náhlé smrti. Nejvíce poškozen bývá u obézních konzumentů prášků na spaní kardiovaskulární systém.

"Obezita a kilogramy navíc jsou ukazatelem zvýšené náchylnosti k zdravotním problémům. Platí to i v případě léků na spaní, u kterých navíc nezáleží, zda je užívá člověk ve dvaceti nebo v padesáti letech. Riziko je stále stejně vysoké," tvrdí vedoucí studie Robert Langer z kliniky preventivní medicíny v americkém Jacksonu.

Podle jeho kolegů způsobují pilulky delší pauzy mezi jednotlivými nádechy, což může vést až k infarktu či mozkové mrtvici. Ve spojení se spánkovou apnoe neboli poruchou, při které lidé přestávají na několik sekund dýchat, může chybět pacientům kyslík. Tyto problémy se objevují často právě u lidí s vyšším BMI.

Ve skupině 10 tisíc lidí s nadváhou bylo v testu zaznamenána osmkrát větší riziko úmrtí v porovnání s lidmi bez problémů s váhou. Čím víc léků lidé užívali, tím větší bylo i riziko. "Zajímavé je, že obávat by se měli více muži než ženy, které mají těchto problémů výrazně méně," tvrdí Langer.

Lékaři proto doporučují, aby lidé předtím, než sáhnou po hypnotikách, vyzkoušeli desatero spánkové hygieny, zkusili zhubnout několik kilogramů, poradili se s odborníkem, zda spí na vhodné matraci, a začali se řídit svým osobním spánkovým rytmem. Jak naznačuje řada zahraničních studií, ani nejnovější pilulky na spaní totiž nejsou zcela bez zdravotního rizika.

Desatero spánkové hygieny:

1. Minimálně čtyři hodiny před usnutím nepijte kávu, zelený čaj, kolu či energetické nápoje. Mohou rušit spánek a povzbuzovat organismus.

2. Nejezte těžká jídla, večeřte alespoň tři hodiny před usnutím.

3. Necvičte večer. Raději si zajděte na klidnou procházku, což může spánek podpořit.

4. Neřešte nepříjemná témata, ale relaxujte. Snažte se trávit večer klidně a problémy nechte na ráno.

5. Nepijte večer alkohol.

6. Nekuřte těsně před spaním a zejména se vyhněte kuřáckým "pauzám" během spánku.

7. Postel užívejte jen ke spánku. Snažte se v ní nejíst, nepít, nedívat se na televizi, nepracovat na počítači. Uložení do postele by pro vás mělo znamenat signál pro odpočinek.

8. Snažte se tlumit světlo a zvuk. Místnost vyhřejte maximálně do 20 stupňů Celsia.

9. I o víkendu vstávejte ve stejnou dobu (v rozmezí patnácti minut).

10. Omezte pobyt v posteli na nezbytně nutnou dobu. Snažte se v ní nepřemýšlet, neřešit problémy a zbytečně se nepřevalovat.

Zdroj: Poruchy spánku a bdění

Další čtení

ilustrační foto

Pozor na houby. Loni umřeli dva lidé, skoro dvě stě se jich otrávilo

Zdraví
Aktualizováno: 2. 7. 2025 15:08
ilustrační foto

Trojice falešných zubařů vedla ordinaci. Učila se na internetu, vydělala miliony

Zdraví
18. 6. 2025
ilustrační foto

Na bílé plomby do zubů budou přispívat pojišťovny. Skoro tisícovku

Zdraví
12. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ