Myslíte si, že deprese kvůli postavě zmizí u žen s přibývajícími lety? Mýlíte se. Většina amerických padesátnic přiznala, že se za svůj vzhled stydí a tento pocit ovlivňuje jejich každodenní život. Třináct procent z nich přitom trápí poruchy příjmu potravy, které jsou typické zejména pro dospívající dívky.
Pilulky na hubnutí, diuretika podporující odvodňování, posedlost cvičením a zvracení jsou nejčastější metody, jimiž ženy chtějí dosáhnout perfektní postavy. Vyplývá to z výzkumu Univerzity v Severní Karolíně. Přes 62 procent žen nad padesát let se vědcům přiznalo, že nejsou se svým vzhledem spokojeny.
Nejčastější kritika se týkala tvaru těla, dvě třetiny touží po nižší hmotnosti. Přes 80 procent dotázaných se denně váží a měří. "Čekala jsem to, ale myslím, že veřejnost bude výsledky překvapena. Stereotyp je, že poruchy příjmu potravy trápí jen dospívající a mladé dívky. Ve skutečnosti tomu tak není," uvedla Cynthia Buliková na zpravodajském serveru časopisu Time.
Podle lékařů ženy problémy s jídlem provázejí celý život. U některých se objeví již během dospívání, u jiných se spustí kvůli rozvodu, ztrátě zaměstnání či odchodu dětí z domova. "Máme i dospělé pacientky, i když je jich méně. Komplikace poruch příjmu potravy řeší tyto ženy hlavně ve chvíli, kdy mají děti a neumějí je správně krmit," uvedla před časem vedoucí oddělení Poruch příjmu potravy ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze Hana Papežová.
Negativní vliv má i kulturní tlak, který v ženách vyvolává pocit, že stárnutí je špatné a nepřirozené. "Přitom nesprávnou dietou si mohou ženy přivodit předčasné řídnutí kostí, zažívací problémy, mentální onemocnění či kardiovaskulární choroby," vyjmenovává Buliková.