Že "konopí je lék", se snaží stejnojmenná společnost přesvědčit vládu a politiky již léta. Na její stranu se postavila i část odborné veřejnosti, lékaři, sociologové, právníci, soudci, ale také pacienti, kteří si její účinky vyzkoušeli na vlastní kůži. Jaký je příběh jednoho z nich?
Padesátiletý Pavel ze severočeských Vítkovic trpěl dvacet let chronickým zánětem ramene. Nemoc mu komplikovala život v práci, musel se vzdát většiny sportů, a navíc kvůli bolestem nemohl v noci v klidu spát. "Nedalo se to vydržet. A žádný doktor mi nedokázal pomoci, žádná mastička ani lék nezabíraly," říká muž, který si podle svých slov začal na nemoc pomalu zvykat.
Pomoc přišla nečekaně od souseda, který Pavlovi přinesl podomácku vyrobený lék z konopí a lihu. "Moc jsem tomu nevěřil, ale manželka mě donutila namazat si několikrát denně rameno a za tři týdny jsem se cítil jako znovuzrozený," vzpomíná muž, kterého bolest přestala omezovat. "Změnu zaznamenala i manželka, prý jsem doma omládl tak o třicet let," pomrkává.
THC nahradí 12 léků
Podle lékařky Jany Budařové ze společnosti Konopí je lék není tento příběh ojedinělý. "Lidé na vlastní kůži zjišťují, že konopí jim může pomoci," tvrdí Budařová, podle které marihuana léčí bolest, křeče, kožní problémy a ulevuje chorobám nervového systému jako je Alzheimerova či Parkinsonova nemoc.
"Nejen nemocným, ale také českému zdravotnictví, které se potýká s penězi, může konopí pomoci, protože marihuana dokáže nahradit 12 různých léků," tvrdí Budařová. Spolu se svými kolegy poslali před pár dny do parlamentu petici, ve které žádají možnost využívat konopí k léčbě nemocných, podobně jako tomu je například v Anglii či Německu.
Je to zneužitelné
Anketa:
Souhlasíte s legalizací marihuany pro lékařské použití?
Přestože se za jejich snahy staví i část odborné veřejnosti, naráží se na silný odpor Národní protidrogové centrály. "Marihuana podle českého právního systému patří mezi nelegální drogy. A pokud výtažek někdo dalšímu poskytne, tak se jedná o trestný čin šíření omamné látky, pokud jej někomu prodá, tak už je to trestný čin výroba a distribuce omamné látky," vysvětluje Michal Hammer z Národní protidrogové centrály.
Podle Budařové se ale sdružení nesnaží o podporu drogového trhu, možná rizika zneužití se podle nich dají právně ošetřit. "Chceme konopí pěstovat a držet kontrolovaně a v souladu se zákonem, aby bylo možné využít ho nejen k léčbě, ale také k vědeckým účelům," vysvětluje Budařová, podle které by se policie měla zaměřit na zneužití jiných drog, jako je nikotin, alkohol či antidepresiva, které znamenají větší nebezpečí pro lidské zdraví. "My se musíme držet zákona, a pokud se pravidla nastaví jinak, budeme to akceptovat, ale nyní je pro nás tato činnost trestnou," dodává Hammer.
Konopný olej neléčí
Na pultech českých lékáren se sice i dnes objevují výrobky, jejichž součástí je konopí, ale lidé prý nejsou s jejich účinky spokojeni. "Tyto přípravky jsou z konopného oleje, který neobsahuje THC, o které tady je. To je to léčivo," vysvětluje Budařová. Ve světě se však k pacientům legální cestou dostává lék dronabidol, který je náhražkou klasické látky THC, kterou konopí obsahuje. V Anglii, Kanadě či USA pomáhá tisícům lidí, kteří trpí anorexií, mají problémy po absolvování chemoterapie nebo jsou nakažení HIV.