Pokud neustále cvičíte, ale nedaří se vám shazovat kilogramy, možná jsou příčinou geny. Některé sporty se nehodí pro každého. Některé společnosti proto slibují, že s pomocí genetiky rozluští, jaký pohyb je pro vás ideální. Potřebujete skutečně tyto informace, nebo jsou to zbytečně vyhozené peníze?
Stačí si vytřít ústa vatovou tyčinkou a poslat vzorek do příslušné laboratoře. Za několik týdnů by podle vyjádření britské společnosti XRGenomics měly přijít výsledky, ze kterých se člověk dozví, jaký sport jeho tělu nejvíce vyhovuje. Vypadá to jednoduše, ale má to dva háčky - poměrně vysokou cenu a výhrady některých lékařů, podle nichž jsou výsledky nepřesné a zkreslující.
Nápad vzešel ze studie zveřejněné v roce 2010, ve které se skupina vědců pod vedením Loughborough University snažila zodpovědět otázku, proč někteří lidé hubnou sportem lépe než ostatní. Zkoumáním několika skupin dobrovolníků vědci objevili 30 variant toho, jak geny ovlivňují fyzičku. "Chceme vysvětlit lidem, proč se jim nedaří hubnout tak, jak jim slibují jejich trenéři," napsali autoři ve studii.
Z původní myšlenky nakonec vznikla patentovaná metoda zjišťování "sportovních genů", která inspirovala hned několik podnikatelů. Ne všechny testy ale probíhají s požehnáním oficiálních úřadů, což vede k vzájemnému osočování majitelů firem. Pokud odhlédnete od ceny, která se pohybuje kolem deseti tisíc korun za podrobnou diagnostiku, skutečně zde existují limity, které je potřeba vzít v úvahu.
Test nedokáže povědět, jak cvičení ovlivní kardiovaskulární systém, jak se změní krevní tlak, zda může ovlivnit inzulinovou rezistenci, jak se projeví na váhovém úbytku. Navíc existují obavy, že pokud se lidé dozvědí, že jejich tělo shazuje přebytečné kilogramy složitěji, odradí je to od pohybu. "My doufáme v opak. Chceme podpořit ty, kterým plavání a běh nepomáhá a chtějí s tím skončit," říká James Timmons pro New York Times.
Část lékařů však upozorňuje, že většině lidí je tato informace k ničemu. Záleží totiž pouze na jejich vůli. Podle jedné z předchozích studií totiž genetika nehraje zásadní roli - úspěch při cvičení záleží naopak ze tří čtvrtin na tom, jak se člověk snaží.