Diabetici mají naději, že se zbaví nadbytečných kil. Pomoci by jim prý mohl lék zvaný GLP-1 analoga, který zabírá proti cukrovce a zároveň s ním pacienti mohou zhubnout. Na rozdíl od klasické inzulinové léčby totiž nevyvolává pocit hladu a zpomaluje vyprazdňování žaludku - člověk se tak prý cítí déle sytý.
V Česku žije téměř 800 tisíc lidí trpících cukrovkou. Většina z nich navíc bojuje s přebytečnými kilogramy, kvůli kterým jim hrozí problémy se srdcem, selhání ledvin, infarkt či mrtvice. K přibírání na váze velkou měrou přispívá paradoxně i samotná léčba, která vyvolává v nemocném pocit neustálého hladu a usnadňuje ukládání tuků v těle. "Léky zvyšují tvorbu inzulinu a jeho nadbytek se poté ukládá v těle, pacient má pocit nedostatku cukru v krvi a musí se najíst," vysvětluje diabetoložka Sylvie Špitálníková z nemocnice v Havlíčkově Brodě.
Statistické údaje: |
V Česku žije přes 780 tisíc osob trpících cukrovkou. Za posledních 30 let se jejich počet zvýšil 2,5krát.
Ústav zdravotnických informací a statistiky varuje, že pokud se situace nezlepší, bude v roce 2035 diabetik každý 10. Čech bez ohledu na věk.
Zdroj: ÚZIS |
Navíc látka negativně neovlivňuje tělesnou hmotnost nemocného. Naopak působením na centrum sytosti v mozku snižuje pocit hladu a zpomaluje vyprazdňování žaludku, díky čemuž se člověk cítí déle sytý. Podle neoficiálního výzkumu na serveru lecbacukrovky.cz mohou pacienti zhubnout až tři kilogramy za měsíc. "U většiny lidí se setkávám s příznivými reakcemi. Nevýhodou mohou ale být zažívací obtíže zejména na začátku používání," doplňuje lékařka.
Rozšíření tohoto léku může komplikovat i to, že je dražší než klasická inzulinová léčba, a fakt, že ani tato metoda nedokáže zázraky. Bez dodržování zdravého životního stylu a zásad správné výživy nedosáhne pacient nikdy vytouženého výsledku.