Lékaři pronikají na sociální sítě. Zjišťují informace o pacientech

Zdraví
31. 8. 2012 07:00
Mít lékaře mezi přáteli na Facebooku se může vyplatit. Může vám to zachránit život.
Mít lékaře mezi přáteli na Facebooku se může vyplatit. Může vám to zachránit život.

Nejen se svými přáteli můžete sdílet informace a zážitky na Facebooku. Američtí lékaři začínají využívat sociální sítě k tomu, aby zjistili více o svých pacientech a přesněji odhalili příčinu jejich zdravotních problémů.

Přeborníky jsou v tomto ohledu lékaři z americké přední nemocnice Mayo Clinic, kteří v odborném časopise British Medical Journal popsali, jak takové oficiální "šmírování" pacientů vypadá.

Facebook jim pomohl například u šestapadesátileté ženy, kterou přivezli s mozkovou mrtvicí. Přestože ucpanou cévu rychle zprůchodnili, neuměli odpovědět na otázku, proč k problému došlo. Příčiny totiž mohou být dvě - buď trauma způsobené zraněním, nebo cukrovka, vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu či jiné srdeční onemocnění.

Podle odborníků je odhalení toho, co chorobu vyvolalo, klíčové. "U mozkové mrtvice je velké riziko opakování. Nejvíce se tak děje v prvním roce od první mozkové příhody. I když příznaky odezní, pacient se musí léčit. Příští mrtvice by totiž mohla být fatální," vysvětluje neurolog Ondřej Škoda z Jihlavské nemocnice.

Z tohoto důvodu se američtí lékaře u ženy snažili odhalit příčinu. Jelikož se jí velmi špatně mluvilo a manžel na jejich otázky nedovedl odpovědět, využili její Facebookový profil. Na internetu našli staré fotky, ze kterých zjistili, že spadlý koutek a oční víčko neměla ještě před několika dny, získali přehled o tom, jakým životním stylem žije a zda není její chování rizikové.

Nakonec došli k názoru, že důvodem ucpání cévy byla pravděpodobně návštěva maséra, který ji pomohl od zablokované páteře. "Někdy stačí málo, abychom věděli, čemu se má příště pacientka vyhnout. Když víme, co chorobu způsobilo, dokážeme pacientku lépe ochránit i léčit," dodává vedoucí lékař Manoj Mittal.

V příštích měsících chtějí sociální sítě využívat také odborníci, kteří se zabývají léčbou diabetu, vysokým krevním tlakem či cholesterolem. Životní styl je totiž v těchto případech zásadní a lékař, který člověka zná, mu může doporučit léčbu na míru, upozornit ho na jeho zlozvyky, které zvyšují rizika.

Další čtení

ilustrační foto

Klíšťata přenášejí desítky exotických nemocí. Přisálo se? Můžete ho testovat

Zdraví
Aktualizováno: 8. 7. 2025 11:59

Léto dává pleti zabrat. Jak vyzrát na slunce a sůl?

Zdraví
4. 7. 2025
ilustrační foto

Pozor na houby. Loni umřeli dva lidé, skoro dvě stě se jich otrávilo

Zdraví
Aktualizováno: 2. 7. 2025 15:08

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ