Lékaři: V horku dostatečně pijte a nenamáhejte se

Zdraví
23. 6. 2016 10:35
V parných dnech je důležitý dostatečný přísun tekutin.
V parných dnech je důležitý dostatečný přísun tekutin.

Dbát na dostatečný přísun tekutin a vyhýbat se nadměrné fyzické aktivitě radí lékaři pro nadcházející dva tropické dny. Nejvhodnější je čistá voda, jemně slazená minerálka, ovocné džusy ředěné vodou, bylinné čaje a zeleninové šťávy. Lidé by měli vypít přinejmenším dva až tři litry tekutiny v menších dávkách v průběhu dne, při zátěži i víc. Alkohol a káva se nedoporučují. Podle předpovědi se může rtuť teploměru vyšplhat na 34 až 36 stupňů Celsia.

Mezi nejčastější příčiny kolapsů patří právě nedodržování pitného režimu, nadměrná fyzická aktivita nepřiměřená věku a zdravotnímu stavu, nevhodné oblečení i dlouhý pobyt na přímém slunci bez pokrývky hlavy.

Nejvíc lidí s kolapsy je ve vyšším věku. Ve vedrech přibývá ale i dalších obtíží, které souvisejí s vedry - víc je dechových potíží, bolestí na hrudi a záchvatovitých stavu, například závratí.

V horkých dnech je nejvhodnější voda, ředěné ovocné džusy či zeleninové šťávy.Horké počasí ohrožuje hlavně lidi nad 65 let, děti do čtyř let, těhotné a kojící, lidi s nemocným srdcem, vysokým tlakem a pacienty užívající léky na depresi či nespavost. Na pozoru by se měli mít diabetici a astmatici. Kolaps z horka hrozí ale i zcela zdravým lidem. Rizikovou skupinou jsou děti - obsah vody v těle mají vyšší než dospělí, proto více reagují na nedostatek tekutin. Stejně jako senioři nevnímají děti pocity žízně, nápoje je nutno jim nabízet.

Chybou je nepít kvůli obavám z pocení, tělo tekutiny ve vedru potřebuje. Lze je doplnit také z ovoce a zeleniny bohaté na vodu, jako jsou rajčata, okurky, melouny, jahody nebo citrusy. Hygienici radí nosit vodu stále s sebou, voda pomáhá regulovat tělesnou teplotu a zabraňuje přehřívání.

K doplnění minerálů, o které tělo přijde pocením, je dobré pít minerálky, dospělý by měl vypít denně nanejvýš půl litru, dítě méně. Minerálky by se měly střídat. Kdo se léčí se srdcem či s ledvinami, měl by se o pitném režimu poradit s lékařem.

Místnosti je vhodné větrat večer, v noci a časně ráno, kdy je vzduch chladnější. Není dobré zvyšovat teplotu v bytě vařením a používáním trouby. Naopak pomáhá zastínit okna závěsy a žaluziemi, opakovaně si dát chladnou sprchu a pobývat ve stinných částech budov. Oblečení by mělo být lehké, netísnivé, světlých barev a z přírodních materiálů.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šimánek Vít, Horázný Josef, Štěrba Martin

Další čtení

ilustrační foto

Klíšťata přenášejí desítky exotických nemocí. Přisálo se? Můžete ho testovat

Zdraví
Aktualizováno: 8. 7. 2025 11:59

Léto dává pleti zabrat. Jak vyzrát na slunce a sůl?

Zdraví
4. 7. 2025
ilustrační foto

Pozor na houby. Loni umřeli dva lidé, skoro dvě stě se jich otrávilo

Zdraví
Aktualizováno: 2. 7. 2025 15:08

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ