V posledních letech přibývá lidí, kteří denně užívají léky na vysoký krevní tlak. Podle upozornění předních zahraničních a českých lékařů se s touto diagnózou objevují i těhotné ženy, kterým mohou tato léčiva po zdravotní stránce ublížit, případně poškodit vývoj jejich potomků. Varuje tak studie Harvardovy univerzity uveřejněná v odborném časopise Hypertension.
"Braní antihypertenziv během těhotenství se stává běžným jevem. Odhadujeme, že šest až osm procent těhotných žen má tento problém a mnoho z nich zřejmě o riziku vůbec neví," upozorňuje Brian T. Bateman z Harvardovy univerzity. Podle odborníků je užíváním nesprávných pilulek na vysoký krevní tlak ohrožen fyzický i mentální vývoj dítěte, objevují se ledvinové problémy, vyšší riziko vzniku krevních sraženin a infakrtu u matky či dokonce potrat.
V Česku na tento problém upozorňuje Renata Cífková z České společnosti pro hypertenzi a regionální zástupkyně Světové ligy proti hypertenzi. Podle ní lékaři musejí zvolit léčbu vhodnou pro konkrétní těhotné pacientky podle toho, jak pokročilé onemocnění žena má a v jakém stupni těhotenství se nachází. Obecně platí, že druhý a třetí trimestr je při užívání antihypertenziv nejrizikovější.
České maminky mohou navštívit specializovaná centra pro hypertenzi, které jsou rozmístěny po celé republice. Většina z nich se nachází ve větších nemocnicích, kde se věnují také chronickým pacientům, lidem s extrémně vysokým krevním tlakem i těhotným.
Podle amerických a britských specialistů by se odborné společnosti měly v budoucnu zaměřit na přesné vymezení rizik a testování nových způsobů léčby žen, které zakládají rodinu.