Leukémie <span>už není strašák</span>. Tři čtvrtiny lidí se vyléčí

Zdraví
18. 6. 2010 13:29
Pod mikroskopem vypadá leukémie krásně. Umí ale zabít.
Pod mikroskopem vypadá leukémie krásně. Umí ale zabít.

Pod mikroskopem vypadá leukémie krásně. Umí ale zabít.Nemoc, na kterou před 11 lety zemřel Josef Lux, už "své" pacienty téměř nezabíjí. Až tři čtvrtiny nemocných se zcela vyléčí nebo jsou dlouhodobě v pořádku. Transplantace kostní dřeně je možná až do 65 let.

Léčba leukémie udělala za posledních deset let snad největší pokrok ze všech onkologických disciplín. Většinu lidí se daří vyléčit anebo dlouhodobě udržovat v kondici, takže nemoc již nemusí být strašákem. Podle Michala Doubka z hematoonkologické kliniky Fakultní nemocnice Brno výrazný posun přinesly také nové léky i šetrnější transplantační režimy.

Ne všechny diagnózy v leukémii navíc znamenají rychlý postup nemoci a nutnost aplikovat drastickou léčbu. Někteří nemocní jsou podle lékaře po léta ve sledování hematoonkologických ambulancí, jiní berou léky, ale jinak nemoc jejich život výrazně neovlivňuje. Intenzivní léčbu, někdy i včetně transplantace kostní dřeně, podstupuje menšina pacientů.

PSALI JSME: Jak zabít rakovinu? Znát své tělo. A přijít včas

Právě transplantace kostní dřeně je jednou z metod, kterou by lékaři chtěli v budoucnu zkvalitňovat. "I nadále je to metoda, která je toxická, která má nežádoucí účinky, které neumíme úplně přesně předvídat," popsal Doubek. Podobně je podle něj třeba dále snižovat toxicitu chemoterapie a hledat nové léky, které cíleně budou zasahovat jen nádorové buňky.

Buňky umí léčbě unikat

Za posledních 10 let se léčba leukémie výrazně zlepšila.Lékaři spoléhají také na ještě lepší diagnostiku. Například náročná molekulární vyšetření ukážou návrat leukémie, když je v krvi desetitisíckrát nižší množství rakovinných buněk, než se ukáže při běžném vyšetření na mikroskopu. Onkologové tak mají o nástupech nemoci mnohem přesnější představu a mohou dřív nasadit léčbu. Rakovinu se tak spíš podaří překonat.

I tak podle Doubka lékařům bojujícím s leukémií moc nepomáhá příroda. "Buňky leukémie mění svou strukturu, svůj povrch, genetickou výbavu, takže mohou unikat léčbě," podotkl.
Ročně lékaři v ČR zjistí nemoc u 11 lidí na 100 tisíc obyvatel. Záchyt roste, podle Doubka to však může být dáno i zlepšenou diagnostikou.

Foto: www.profimedia.cz

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Klíšťata přenášejí desítky exotických nemocí. Přisálo se? Můžete ho testovat

Zdraví
Aktualizováno: 8. 7. 2025 11:59

Léto dává pleti zabrat. Jak vyzrát na slunce a sůl?

Zdraví
4. 7. 2025
ilustrační foto

Pozor na houby. Loni umřeli dva lidé, skoro dvě stě se jich otrávilo

Zdraví
Aktualizováno: 2. 7. 2025 15:08

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ