Pokud se může pacient kdykoliv během týdne podívat do své zdravotnické dokumentace, je mnohem menší pravděpodobnost, že zanedbá preventivní prohlídky nebo zapomene na návštěvu lékaře. Upozornili na to američtí doktoři v odborném časopisu Journal of the American Medical Association.
Už žádné kartičky s poznámkami, kdy má pacient počítat s další návštěvou lékaře. Podle výzkumu amerického střediska Kaiser Permanente se více vyplatí vést zdravotní dokumentaci, k níž se pacienti dostanou i z domácího počítače. Mnohem důsledněji poté prý dodržují prevenci a nenechávají své problémy až na poslední chvíli.
V americkém středisku zavedli internetový přístup ke zdravotnické dokumentaci před více než sedmi lety. "Naši pacienti jsou zvyklí tento nástroj používat, zlepšují péči o své zdraví a usnadňují práci lékařům," tvrdí vedoucí studie Ted Palen. Spolu se svými kolegy zkoumal změnu v chování a v přístupu k prevenci u 44 tisíc lidí během celých pěti let.
Poté co lidé začali využívat "kartu na dálku", zdvojnásobil se počet jejich preventivních návštěv a více se zajímali o své zdraví. Tento efekt se nakonec objevil u všech věkových skupin. Přestože se studie nezabývala odhalováním důvodů, které pacienty ke změně zvyklostí vedou, odborníci některé příčiny nastínili.
Lidé se ke svým záznamům mohli vrátit, v klidu si je přečíst, vyhledat si výrazy, kterým nerozuměli, připomenout si, na co je lékař upozorňoval. Na prohlídky tak přicházeli připraveni, měli konkrétní otázky a prevence se v jejich očích stala mnohem důležitější. "Osvědčilo se nám to zejména u lidí s diabetem, u kterých došlo ke zlepšení léčby, k efektivnějšímu užívání léků a kvalitnějšímu monitoringu," dodávají američtí odborníci.
Elektronické databáze se objevují již v Česku, i když v jejich používání jsou zatím podle statistik pacienti zdrženliví. Jak uvedl ředitel Oborové zdravotní pojišťovny Ladislav Friedrich, který má zkušenosti s provozováním takzvané Vitakarty, je to budoucnost zdravotnictví, před kterou nejde zavírat oči. "Máme s tím pozitivní zkušenosti. Může to usnadnit práci lékařů, protože mohou sdílet informace o nemocných, pacienti zase najdou všechno potřebné na jednom místě, mohou kontrolovat, kolik jejich péče stojí," potvrdil Friedrich.