Pohyblivá obočí a další expresivní obličejové funkce, díky kterým dokážeme komunikovat bez pomoci slov, pomohly modernímu člověku utvořit formu dnešního obličeje. Tvrdí to vědci z University of York, které zajímalo, proč je lidský obličej tolik odlišný od toho, který měli naši předci a opice. Zprávu přinesl server The Independent.
Primární roli v přeměně obličeje hrály faktory jako stravování či změny klimatu, svůj podíl ale na tom měla také mimika, tvrdí odborníci. Ti své závěry publikovali v odborném časopise Nature Ecology and Evolution.
Oproti našim předkům se u moderního člověka vyvinulo hladké čelo s jasně viditelným chlupatým obočím, kterým dokáže různě pohybovat. Mezi dalšími obličejovými změnami pak byla schopnost vyjádřit široké spektrum emocí včetně projevu uznání nebo sympatie.
"Náš obličej můžeme díky kontrakci nebo relaxaci svalů použít k vyjádření více než 20 různých emocí. Víme, že faktory jako dieta, respirační fyziologie a klima přispěly k vytvarování lidské tváře, ale vysvětlit si její vývoj pouze z hlediska těchto faktorů by bylo velkým zjednodušením," uvedl vedoucí autor výzkumu profesor Paul O'Higgins.
Lidský obličej se v průběhu svého vývoje postupně zmenšoval, protože schopnosti zpracovat a uvařit si jídlo výrazně snížily potřebu žvýkání. To započalo už v době zemědělské revoluce, kdy člověk přešel z fáze lovce-sběrače k farmaření.
Podle O'Higginse tento trend stále pokračuje. "Moderní diety a průmyslově vyspělé společnosti mohou mít na svědomí, že se lidský obličej bude i nadále zmenšovat. Samozřejmě existují limity, nakolik se může lidská tvář změnit. Například dýchání vyžaduje dostatečně velkou nosní dutinu. V těchto mezích by měla evoluce dál pokračovat, dokud se náš druh nesetká s novým environmentálním, sociálním a kulturním prostředím," vysvětlil profesor.